Povinne zatvorené podniky budú stáť Slovensko milióny eur. Odškodnenia ešte nie sú známe

Patológ Michal Palkovič.
Zdroj: AP Photo/Luca Bruno

Premiér Igor Matovič sľúbil, že vláda svoje plány zverejní do dvoch dní.

Bude nás to stáť ďalšie stovky miliónov eur. Povinne zavretým reštauráciám, cukrárňam, fitnes centrám aj športoviskám budeme platiť odškodné. Avizujú to ministri financií aj práce. Všetko pôjde na úkor štátneho dlhu.

Dva dni pred začiatkom sprísnených opatrení proti pandémii nie je jasné, aké odškodnenie ponúkne vláda podnikateľom, ktorých to zasiahne.

Čo je isté už teraz: V platnosti ostávajú základné príspevky na záchranu pracovných miest, ktoré platili od apríla.


Firmy si budú môcť znova požiadať o pomoc buď podľa schémy závislej od veľkosti medziročného prepadu tržieb, alebo si požiadajú o peniaze z grantu pre povinne zatvorené biznisy.

Pre väčšinu firiem, ktoré si budú môcť vybrať, bude efektívnejšie žiadať o pomoc v rámci opatrenia pre štátom zastavené podnikanie, pretože tam je limit príspevku na jedného človeka vyšší - 1100 eur.

O vyšší druh pomoci budú môcť požiadať aj gastro zariadenia, ktoré nezatvoria úplne, ale si nechajú aspoň donášku alebo výdaj cez okienko. Analogicky to fungovalo aj na jar počas prvej vlny.

Pravdepodobne sa vláda pokúsi aj o predĺženie schémy na pomoc s nájmami, v ktorej sa mali žiadosti podávať len do konca novembra.

Čo nie je jasné: Predseda vlády, minister financií a minister práce včera spolu rokovali aj o rozšírení pomoci, ale napokon nezverejnili, na čom sa dohodli.

Povedali len, že chystajú zhruba desať zmien, ktoré by sa mali dotknúť aj objemu pomoci, aj množstva podnikateľov, ktorí by ju mohli dostať.

Premiér Igor Matovič sľúbil, že vláda svoje plány zverejní do dvoch dní, z čoho vyplýva, že ministri zatiaľ majú len hrubé návrhy, čo robiť.

Navyše ide o štátnu pomoc, ktorú musí odsúhlasiť Európska komisia. Minister Milan Krajniak očakáva, že sa tak stane do konca novembra.

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti