Ak pôjde Kotleba do väzenia, strana musí nájsť nového lídra. Núkajú sa dve mená

Pozrite si prierez jeho politickej kariéry.

Vzostup strieda pád. Kariéra Mariana Kotlebu pretkaná kontroverziami, škandálmi, ale aj politickými úspechmi sa možno skončí neslávne. Ak ho súd pošle do väzenia, jeho Ľudová strana bude musieť nájsť nového lídra. Núkajú sa dve mená.

Pozdrav z čias fašistického Slovakštátu a okamžité zatknutie. Takto vyzeral začiatok politickej kariéry stredoškolského učiteľa Mariana Kotlebu - líder vtedy ešte Slovenskej pospolitosti odchádzal z prakticky každého zhromaždenia, na ktorom sa zúčastnil, v putách. 

Kotleba svoju kariéru staval na protirómskej a neskôr aj protimigrantskej rétorike. Ani potom, ako súd rozpustil Slovenskú pospolitosť, jeho politické ambície neoslabli, práve naopak. Založil ĽSNS, zmiernil rétoriku a prišli úspechy. V roku 2013 sa stal banskobystrickým županom. 

Vo vedení župy sa prezentoval viacerými škandálmi. Na úrade zamestnal svojich rodinných príslušníkov a straníkov, stopol dotácie niektorým divadlám, európska únia mu zakázala čerpať eurofondy a pár mesiacov pred svojím odchodom zo župy zorganizoval podozrivé tendre na opravu ciest. Tie poväčšine vyhrala firma, ktorá odplašila konkurenciu tak, že zľavila o euro a Kotleba napokon radšej obstarávania zrušil. 

Počas pôsobenia na župe sa Kotlebovi podarilo preraziť aj vo veľkej politike. V 2016 sa po prvýkrát dostal do parlamentu a v marci tohto roka svoj úspech zopakoval. V prvom aj druhom prípade si so sebou priniesol veľmi pestrú partiu. Ak skončí vo väzení, bude sa v nej musieť nájsť nový líder. Možnosti sú podľa politologičky dve - europoslanec Milan Uhrík alebo Milan Mazurek. 


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ľsns

Dôležité udalosti