Vyše 90-ročného muža odsúdili za krivú výpoveď. Bol svedkom streľby, no poprel to

Oslava menín sa pred dvomi rokmi zmenila na tragédiu v Devínskej Novej Vsi.

Vyše 90-ročný dôchodca vyšetrovateľov a sudcu presviedčal, že v čase, keď jeho kamarát strieľal na ďalšieho muža, na mieste činu nebol. Expertíza ukázala opak. Odsúdený dôchodca takto svedčil v známom prípade vraždy z Devínskej Novej Vsi spred vyše dvoch rokov.

Oslava menín sa za pár sekúnd zmenila na tragédiu. Keď dôchodca Gejza Kern odprevádzal svojich dvoch kamarátov z paneláku, vzal si so sebou aj zbraň. Nie je jasné prečo. Ďalej opísal, že mu niekto v tme hodil kabát na hlavu a sotil ho na zem. Strieľal údajne preto, lebo sa cítil ohrozený. Na koho, to vraj nevedel.

Koho zasiahol, zistil, až keď zasvietili svetlá. Na zemi ležal jeho mŕtvy kamarát. Aj Kern mal po tele niekoľko modrín. Nepopiera, že pálil, ale podľa neho išlo o nutnú obranu a nie o vraždu.

Na oslave bol aj ďalší muž. Kern vypovedal, že musel byť aj pri tom, keď vystrelil na spoločného kamaráta. Ten to ale odmietal a dookola opakoval, že v tom čase bol pred domom na toalete.


Experti mu dokázali opak. Na oblečení našli povýstrelové splodiny. Podľa výsledkov skúmania stál bezprostredne pri strelcovi. V interiéri podľa odborníkov môžu po výstrele padať splodiny aj do piatich metrov.

Dnes už vyše 90-ročný muž pozná svoj trest za krivú výpoveď a krivú prísahu. Dokázali mu, že vyšetrovateľom a sudcovi nehovoril pravdu. Odsúdili ho trestným rozkazom.

Starý pán dostal od sudcu okresného súdu peňažný trest. Ak by dvesto eur nezaplatil, išiel by do väzenia na dva mesiace.

V prípade vraždy dôchodcu ale súdy definitívnu bodku ešte nedali. Okresný súd Gejzu Kerna oslobodil, no prokurátor sa voči rozsudku odvolal. Krajský súd vrátil prípad späť, aby všetko znova posúdili.

Termín pojednávania zatiaľ nevytýčili. Vyžiadali si spis ku krivej výpovedi a prísahe. No a nie je vylúčené, že vyše 90-ročného muža budú chcieť znova vypočuť.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti