Škôlka povinne pre päťročné deti! Problémy môžu vzniknúť v rómskych osadách

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Pixel-Shot

Ďalším problémom je aj kapacity škôlok.

Do škôlky povinne už od piatich rokov. Minister školstva potvrdil, že s povinnou predškolskou dochádzkou to myslí vážne. Kritici tohto zámeru ale upozorňujú, že máme málo škôlok a problémy môžu vzniknúť aj v rómskych osadách.

Škôlka už pre päťročných bude povinná od septembra budúceho roka. Rodičia dostanú na výber dve možnosti. Dieťa môžu dať do klasickej materskej školy, alebo si vyberú individuálnu formu.

Problém ale zrejme nastane s kapacitou zariadení. Ministerstvo tvrdí, že tabuľkovo by mali byť miesta pre všetkých 180-tisíc detí. Má to ale háčik. Niekde sú škôlky poloprázdne, no inde hlásia pretlak.


Otázkou zostáva, aká bude situácia v niektorých rómskych osadách, kde je problém nie len so škôlkami, ale aj s prípadným dochádzaním. Polovica z takýchto detí škôlku vynecháva a neskôr majú na základnej škole horšiu štartovaciu pozíciu.

Problém je, že ani pre sociálne znevýhodnené deti nie sú v súčasnosti voľné miesta. Odhadom ich chýba okolo šesť stoviek. Škôlkarom by mohli nájsť miesto napríklad v miestnej škole.

Starosta Veľkej Idy neďaleko Košíc povinnú škôlku od piatich rokov chváli. Na okraji obce majú dve osady, no miesto pre ďalšie deti bude mať až o dva roky.

Samotný minister školstva priznáva, že dolaďovanie povinnej škôlky bude náročné. Združenie miest a obcí ho za prístup kritizuje.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti