Kauza Fatima: Ako mala vyzerať schéma ovplyvňovania kľúčového svedka

Takáto mala byť schéma ovplyvňovania Vidu.

Prečo zmenil kľúčový svedok výpoveď v kauze trenčianskeho baru Fatima? Michala Vidu mali ovplyvňovať viacerí.

Svat Moniky Jankovskej a expolicajt NAKA sú pre to za mrežami. Televízia Markíza získala uznesenie o väzbe, v ktorom sa píše, kto mal akú úlohu a ako sa angažovala bývalá štátna tajomníčka.

Michal Vida pred rokmi opísal, ako mala vziať Monika Jankovská, ešte ako sudkyňa, od mafiána Petra Čongrádyho úplatok za to, aby poslala pôvodných majiteľov trenčianskeho podniku do väzenia a mafián by sa tak Fatimy zmocnil.

Potom Vida zmenil výpoveď. Čo sa malo diať v pozadí sa dozvedáme postupne. Najskôr sa objavila komunikácia bývalej štátnej tajomníčky s Marianom Kočnerom.


Všetko sa to dialo v roku 2018. Organizátorkou mala byť Monika Jankovská. Tá mala svojho svata Petra Vaska inštruovať, aby ovplyvnil výpoveď Michala Vidu tak, že si vymyslí uveriteľnú verziu dôvodu zmeny svedectva - a to v jej prospech.

Podľa uznesenia potom cez Vaska mala Vidovi ponúknuť, že mu vybaví priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci. Ak svedectvo nezmení, zariadia, aby bol odsúdený a účelovo stíhaný za vyfabrikované veci na NAKA.

Advokátku Annu Žedényiovú viní vyšetrovateľ z toho, že Vidovi vypracovala niekoľkostranový text. Ten sa mal naučiť a ponúknuť tak nový príbeh a svedectvo, aby vyvinil Jankovskú. Potom šiel na NAKA v Trenčíne podať trestné oznámenie na pôvodného majiteľa Fatimy Ondreja Janíčka. Vypovedal, že ho nútil kriminalizovať Jankovskú práve on. Janíčka vtedy aj zadržali.

No a úlohou - vtedy ešte policajta NAKA - Milana Žáčika malo byť, aby zabezpečil prijatie Vidovho oznámenia. Pred výsluchom mu mal povedať, že vie od Petra Vaska, že novú verziu svedectva je nabiflený. Zároveň sa mal uisťovať, či to Vida nepotrebuje čítať z papiera, lebo sa to bude nakrúcať na kameru.

V tejto veci je stíhaný i samotný Michal Vida a Monika Jankovská. Jej svata a expolicajta poslal krajský súd v Trnave do väzby, advokátka je na slobode s obmedzeniami. Sú obvinení z marenia spravodlivosti, no vinu odmietajú.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fatima

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.