Kávu milujeme, je to náš denný rituál

Káva - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Polovica z nás ju pije na prebudenie, najradšej si ju vychutnávame s priateľmi.

Kávu pravidelne pijú až tri štvrtiny Slovákov a dve tretiny Čechov, ich dôvody sú však rozdielne. Zatiaľ čo Slovákom má uľahčiť vstávanie, Česi si ju doprajú najmä pre jej výnimočnú chuť. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v máji na vzorke 556 Čechov a 631 Slovákov vo veku 15 až 60 rokov realizovala agentúra STEM/MARK.

Zdroj: Shutterstock.com

Dvadsaťdva percent ľudí však týždenne vypije až o 10 šálok viac. Viacerí respondenti uviedli, že v počiatkoch "kávičkovania" pili prevažne zalievanú, takzvanú tureckú kávu.

Veľká časť mladších žien s vyšším dosiahnutým vzdelaním však začínala s instantnou kávou. Iba jedenásť percent pije kávu bez ochutenia. Až dve tretiny respondentov ju najčastejšie dochucujú cukrom alebo mliekom, zriedkavejšie šľahačkou.

Väčšina opýtaných považuje kávu za súčasť denného rituálu a za akýsi socializačný prvok na porozprávanie sa s priateľmi či kolegami.

Až polovica Slovákov, ale len 39 percent Čechov, s obľubou pije kávu hneď ráno po prebudení, pri raňajkách alebo po príchode do práce, pričom ide o súčasť procesu prebúdzania sa.
Polovica z uvedených preferuje piť prvú kávu dňa v spoločnosti niekoho, druhá polovica si na spoločnosť pri pití rannej kávy nepotrpí.

Česi viac ako Slováci s obľubou využívajú pitie kávy ako príležitosť pri stretnutiach a komunikácii s priateľmi. Kávu si spája s domovom 67 percent Čechov a 71 percent Slovákov.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že len 13 percent respondentov obľubuje piť kávu v kaviarni. Najradšej ju pijú na pracoviskách či na návšteve u priateľov.

Vôňu kávy si respondenti spájajú predovšetkým s relaxom a osviežením.
BRATISLAVA/SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti