Podnikateľom, ktorí si počas prvej vlny odložili odvody, vláda odkazuje nelichotivú správu

Druhý november je pre všetkých v kalendári posledným dňom dokedy majú dane priznať a hlavne aj zaplatiť.

Tisíckam firiem a živnostníkov sa kráti čas, aby uhradili podlžnosti voči štátu, ktoré si odložili počas prvej vlny pandémie.

Viacerí, ktorí opäť museli svoje prevádzky zavrieť, však nemajú na zaplatenie ani teraz. Majiteľ rodinnej firmy na spracovanie mäsa z Lučenca je jedným z vyše 100-tisíc, ktorí si tento rok pre pandémiu odložili podanie daňového priznania.

Prázdniny sa však skončili a 2. november je pre všetkých v kalendári posledným dňom dokedy majú dane priznať a hlavne aj zaplatiť.

Pre mnohých, ktorých naplno postila druhá vlna, je to rovnaký problém ako na jar. Žiadne plošné úľavy už vláda nechystá.

Rezort financií podnikateľom odkázal, že o neskoršie zaplatenie daní či splátkový kalendár môžu úrady požiadať, no v štandardnom režime tak, ako to bolo aj pred koronou.

Znamená to, že s podrobnou analýzou finančnej situácie a povinnosťou založiť napríklad auto či dom, ak na daniach dlhujú viac ako tritisíc eur.

Navyše, z odloženej sumy daní im budú nabiehať úroky, a síce desať percent ročne. Okrem daní trápia mnohých podnikateľov aj nezaplatené odvody.

Kto si ich počas prvej vlny pandémie odložil, teraz ich musí bez pardónu sociálnej poisťovni uhradiť do konca roka.

O pozhovenie môžete úradníkov požiadať individuálne. S čím môžu podnikatelia rátať je pomoc s nájmami, ktorá sa mala pôvodne skončiť v závere novembra.

Minister hospodárstva Richard Sulík ju chce predĺžiť o pol roka. Záujem je vša stále slabý. Z vyčlenených 200 miliónov eur sa zatiaľ vyplatila necelá desatina.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.

Celé vydanie pondelkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Alexandra Danilov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.