Sme byrokratická krajina, ktorá ponúka nesprávnu pomoc. Prežije kultúra a šport? Pozrite si diskusiu odborníkov

Špindl 2
Špindl 2 Zdroj: Predkecy

Reláciu Predkecy moderuje Daniel Očenáš.

Pandémia koronavírusu zasiahla v podstate celú ekonomiku. V kultúre a športe je v kritickej situácií približne 250-tisíc ľudí, ktorých práca bola počas siedmych mesiacov takmer úplne zastavená. Napriek tomu sú tieto sektory na pomyselnom chvoste pomocných projektov.

Základným problémom je štýl navrhnutej pomoci, ktorá nezodpovedá spôsobu, akým daná oblasť funguje. V kultúre okrem zamestnancov pracuje aj veľa živnostníkov, jednoosobových "eseročiek", ktorých vláda nemôže zaškatuľkovať, pretože mnohí si o danú pomoc následne ani nemôžu tým pádom žiadať.

Umeniu má pomôcť fond pre umenie v hodnote takmer desiatich miliónov eur. Formou štipendia si o dotáciu z neho môžu požiadať individuálne osoby. Tých však už pri žiadosti oň čaká byrokratický maratón, ktorý ak aj jednotlivec splní, peňazí sa ešte stále nemusí dočkať. Všetky žiadosti budú totižto vyhodnotené v decembri a žiadateľom poskytnuté asi na budúci rok. Zasiahnutí pracovníci potrebujú pomoc teraz a nie o niekoľko mesiacov.

Zle nastavená pomoc je aj v športe. Podľa posledných informácií dostal tento sektor, lepšie povedané päť kolektívnych vrcholových športov, balíček dvoch miliónov eur. Ak sa tieto peniaze rozdelia medzi hádzanú, basketbal, volejbal, hokej a futbal, pokryje to výdavky na maximálne jeden mesiac.

Diskusia s vládou je náročná a navrhnuté riešenia neboli vypočuté. V rozhodnutiach chýba komunikácia a porozumenie. Ohrozené nie je len ich živobytie ale aj zdravie a ich budúca profesionálna úroveň výkonu.

Otázku zostáva, dokážu tieto sektory prežiť a môžeme veriť, že po pandémií budú opäť fungovať?

Moderátor Dano Očenáš o týchto témach diskutoval s Tomášom Medelským, majiteľom produkčnej agentúry Naures, Pavlom Danišovičom, riaditeľom divadla Ľ+S, Anetou Büdi, riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov a Marekom Juskom, riaditeľom ticketingovej agentúry Predpredaj.sk.

Odpoveďe odborníkov sa dozviete v relácií Predkecy.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Šport

Dôležité udalosti