Domáce

Nové pracovné miesta v Novákoch. Otvorili závod na výrobu zbraní

Zbrojovka v Novákoch
Zdroj: TASR

Zbrojovka v Novákoch má byť podľa Fica prvou lastovičkou.

V utorok otvorili v areáli Vojenského opravárenského podniku Nováky nový spoločný česko-slovenský závod na výrobu ručných zbraní. V závode spoločnosti CZ Slovensko už pracuje prvých 65 ľudí, do konca roka by ich malo byť dvesto.

Zdroj: TASR

„Verím, že zručnosť našich ľudí a značka CZ dohromady vytvoria priestor na to, aby táto iniciatíva bola maximálne úspešná. Vítam, že Slovensko sa touto spoločnou investíciou vracia na pole zbrojárske, kde zohrávalo v minulosti veľmi dôležitú úlohu a tento komponent, ktorým začíname, by mohol byť prvou lastovičkou, ktorá by sa mohla v budúcnosti pretaviť do významnejších aktivít," povedal Fico.

Český premiér Bohuslav Sobotka považuje spoločný zbrojársky závod za veľmi významný krok na ceste k prehĺbeniu vzájomnej spolupráce. „Chcem potvrdiť, že uherskobrodská Česká zbrojovka patrí k národnému striebru českého priemyslu a slovenské Nováky sú lokalitou s dlhou tradíciou zbrojárskej výroby s kvalifikovanou pracovnou silou. Som preto presvedčený, že tento projekt bude úspešný a že naň nadviaže spolupráca aj v ďalších oblastiach," povedal Sobotka.

Premiér Robert Fico už neverí, že výroba zbraní je v rozpore s ľudskými právami a Slovenská aj Česká republika majú podľa neho morálne právo sa opäť uchádzať o trhy v zahraničí.

Zdroj: TASR

„V rokoch 1990 a 1991 sa nás niektorí politici, vtedy ešte v Československu, snažili presvedčiť, že výroba zbraní je v rozpore s ľudskými právami a tlačili slovenské a české zbrojovky do zastavenia výroby. A najmä tie krajiny, ktoré nás najviac kritizovali pre výrobu zbraní, okamžite obsadili trhy, ktoré vtedy Československo malo. Preto ja už neverím týmto vyhláseniam a Slovenská aj Česká republika majú morálne právo sa opäť uchádzať o trhy v zahraničí a majú právo byť chytrejšie," povedal Fico.

„V oblasti obranného priemyslu máme konkurencieschopné výrobky a trh Českej a Slovenskej republiky dohromady je príliš malý na to, aby sme boli schopní tieto výrobky udržať a do budúcna modernizovať a rozvíjať. Je teda evidentné, že musíme uspieť na globálnych trhoch, konkurencia je veľmi ostrá a spolupráca výrobných kapacít v Českej a Slovenskej republike je preto veľmi logická," dodal český premiér Bohuslav Sobotka.

Popri otvorení spoločného česko-slovenského zbrojárskeho závodu podpísali ministri obrany Martin Stropnický (ČR) a Martin Glváč (SR) Deklaráciu o spolupráci pri vytváraní podmienok pre obstarávanie ručných zbraní.

Zdroj: TASR

„Môžeme akokoľvek vykladať obsah tejto deklarácie, ale určite je to zbližovanie Českej republiky a Slovenskej republiky v produkcii, ktorá bola do 90-tych rokov minulého storočia tak dôležitá pre celé Československo," povedal Fico.

Podľa Sobotku Česká republika vyjadrila v tejto deklarácii pripravenosť zdieľať so slovenskou stranou svoje informácie a skúsenosti, ktoré získala pri prezbrojovaní na nové typy ručných zbraní a poskytnúť slovenským ozbrojeným silám taktiež poradenstvo, ak by sa Slovensko rozhodlo zaviesť do svojej výzbroje rovnaké typy zbraní.

Zdroj: TASR

„A ak by boli armády obidvoch zemí vybavené rovnakými zbraňami, umožnilo by to praktické posilnenie súčinnosti a samozrejme, že by to zjednodušilo napríklad aj spoločné nasadenie v zahraničných misiách. Ručné zbrane českej výroby sa vo výzbroji Armády Českej republiky veľmi dobre osvedčili," povedal Sobotka, podľa ktorého je spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti dôležitým aspektom česko-slovenských vzťahov.

"Chcem potvrdiť, že máme tiež záujem usilovať o súčinnosť v oblasti ochrany vzdušného priestoru, krízového riadenia, spoločných akvizícií materiálov, modernizácie výzbroje a výstroje a tiež v oblasti výcviku a vzdelávania," dodal český premiér.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.