Okresní prednostovia vraj uprednostňujú blízke subjekty. Malo sa rozšíriť rodinkárstvo

Týka sa to štátnych peňazí na podporu najmenej rozvinutých okresov.

Kritizujú prednostov. Na severovýchode Slovenska sú nespokojní s rozdelením štátnych peňazí. Tie majú podporiť regionálny rozvoj najmenej rozvinutých okresov. Podľa kritikov však okresní prednostovia, ako predĺžené ruky štátu, uprednostňujú sebe blízke subjekty.

Regionálny príspevok - takto sa nazýva štátna dotácia, ktorou sa majú znižovať regionálne rozdiely. Celý proces prideľovania peňazí v regiónoch riadia okresní prednostovia.

„Nejaká kúpeľná cesta sa rieši. Zatiaľ vôbec neviem, čo to je. Myslím si, že Domaša by mala byť priorita,“ povedal nám starosta obce Bžany v stropkovskom okrese Ladislav Vrábeľ.

V tomto okrese podľa kritikov prednosta uprednostňuje aktivity súvisiace s plánovaným projektom tzv. Kúpeľnej cesty. Ten má využiť jestvujúce minerálne pramene v obciach, ale podľa kritikov prioritou regiónu má byť spomína vodná nádrž. „Každý hovorí, že Domaša bude priorita a teraz, keď ku dačomu príde, tak pre Domašu sa neujde nič,“ tvrdí Vrábeľ.

Oponuje mu však prednosta stropkovského okresného úradu Peter Harvan, ktorý kritiku odmieta a považuje ju neopodstatnenú. Tvrdí, že schválili presne tie projekty, ktoré spĺňali všetky podmienky.

V susednom okrese Svidník prednosta súhlasil s pridelením financií firme, na majiteľa ktorej po nástupe do funkcie previedol dve svoje firmy.

Podľa opozičného poslanca Richarda Rašiho je to ukážka toho, ako sa to nemá robiť. „Sú tam jasné prepojenia, jasné rodinkárstvo a smerovanie peňazí svojim známym,„ vyhlásil.

Prednosta svidníckeho okresného úradu Michal Iľkanin reagoval písomným stanoviskom. „O regionálny príspevok sa môže uchádzať akákoľvek firma, ktorá splní podmienky vyplývajúce z výzvy, nevidím v tom problém.“

Podľa prednostov dvoch susedných okresov navyše podané projekty hodnotila hodnotiaca komisia, v ktorej oni neboli, no v konečnom dôsledku všetky projekty odobrili aj oni.

„Ide o jasný konflikt záujmov, a je na počudovanie, že hodnotiaca komisia ho ignorovala už pri výbere projektov,“ myslí si riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš.

Podobný názor má aj štátny tajomník ministerstva investícií a regionálneho rozvoja Vladimír Ledecký a podľa jeho slov je to „stret záujmov“.

Zároveň potvrdil, že projekty schválené v regiónoch, poriadne prekontrolujú. Okrem splnenia formálnych podmienok sa sústredia práve na konkrétne prepojenia žiadateľov peňazí s regionálnymi politikmi.

Reportáž spracoval Pavol Sivák.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

STROPKOV, SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stropkov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.