S týmito tromi vitamínmi najskôr porazíte koronavírus. Poradíme vám, kde ich získate

Republikánsky prezidentský kandidát John McCain na predvolebnom zhromaždení v Hendersone v štáte Nevada (3. novembra 2008).
Zdroj: shutterstoc.com/FamVeld

Dôležitý je aj spánok, zníženie stresu a hlavne zdravá strava.

S aktuálnou pandémiou koronavírusu bojujeme už niekoľko mesiacov. Niektorí sa vírusu aktívne vyhýbajú, niekto ho, žiaľ, už aj prekonal. COVID-19 sa prejavuje následkami na zdraví, objavia sa problémy s dýchaním, zadýchavanie sa, bolesť svalov, horúčka a pod. Dlhotrvajúce problémy sú ešte v štádiu vedeckého skúmania, môže sa dlhodobo objavovať svalová slabosť, či únava.

Tak ako pri každom ochorení, dostáva najviac zabrať imunitný systém. V úvode ochorenia je potrebné ho podporovať, stimulovať. V neskoršej fáze kedy prechádza k nadmernému premršteniu, k nadmernej aktivite imunitného systému, je potrebné ho naopak tlmiť.

Imunitu si môžete posilniť aj otužovaním: V „korona“ časoch platí - imunita nad zlato. Otužovanie sú prvotriedne dávky zdravia zadarmo

Imunitu majú inú deti a inú dospelý ľudia. Detskou imunitou prechádza ochorenie napríklad ľahšie. Podpora imunity je opäť nutná v období rekonsvalencie, aby systém začal účinkovať tak ako to telo potrebuje.

Aký vplyv má na imunitný systém stres, spánok a strava? „Určite platí, že dlhodobý stres, nedostatočný oddych a pohyb prispievajú k nedostatočnej funkcií imunitného systému. Ak chcete, aby vaše telo fungovalo, musíte v tom nájsť určitú rovnováhu," tvrdí imunológ Miloš Jeseňák.

Rozhovor s Jeseňákom o imunitnom systéme si môžete pozrieť tu:

Zdroj: bitt24 /shutterstock.com

Taktiež ho podľa portálu bety.cz viete získať z potravín. Vo veľkom množstve sa nachádza v rybách (losos, sardinky, olej z rybej pečene), vnútorných orgánoch, vajciach, mäse, droždí, kakau, rastlinných tukoch a olejov, hubách či v mliečnych výrobkoch a v mlieku. Jeho formu ľahko získate aj z pomarančového džúsu, či ovsených vločiek a cereálií.

Treťou alternatívou sú vitamínové tabletky, rozpúšťadlá a kvapky.

Vitamín C

Veľkým pomocníkom v posilnení imunity je aj vitamín C. V chrípkovom období ho už od nepamäti prijímame viac a zlepšujeme si tak imunitu.

Najviac vitamínu C vieme získať v našom ovocí z jahôd a čiernych ríbezlí. Bohaté množstvo má citrusové ovocie ako kivi, pomaranče, papája, citróny, mandarínky, či šťava z grapefruitu.

Medzi zaujímavú potravinu patria aj šípky. Tie obsahujú takmer desaťnásobok vitaínu C oproti citrónom. Práve preto by ste súčasný zákaz vychádzania mali využiť na prechádku v prírode a niekoľko týchto šípok si natrhať a usušiť.

O zázračných šípkach sa viac dozviete tu: Chorobám sa dá vyhnúť aj bez liekov. Počas jesene vie posilniť imunitu aj príroda

Iba málokto si však spája získavanie vitamínu C so zeleninou. Jeho vysoký obsah má ružičkový kel, paprika, brokolica, karfiol, kapusta a paradajky.

Zinok

Zinok sa ženám vždy spája s pevnými nechtami a krásnymi vlasmi. Pravdou je, že je nesmierne dôležitý aj pre imnunitu. Najčastejšie sa s ním stretneme v pečeni, orechoch, vaječnom žĺtku, kakau, tekvicových semiačkach, celozrnných produktoch, strukovinách, vhovädzom a jahňacom mäse a v ustriciach.

Ako tieto vitamíny spracovať?

Najjednoduchší spôsob, ako spracovať votamíny z ovocia, je pravidelná konzumícia smoothie. Môžete tam použiť aj zamrazené ovocie, takže pokojne využite jahody a ríbezle z vašej záhrady a nakombinujte ich s ovocím z obchodu.

Recepty na rôzne šťavy sa dozviete tu: Šťavy z ovocia a zeleniny vás naštartujú: V štyroch sme si posvietili na vitamíny

Zeleninu si môžete pripraviť na mnoho spôsobov, najjednoduchšie ju môžete všetku pokrájať, dať do zapekacej misy, pokvapkať olivovým olejom a upiecť v rúre. Svojmu telu tak doprajete priam vitamínovú bombu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, teleráno

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti