Ako oddeliť prácu od súkromia počas lockdownu? Zachovajte rutinu a choďte so psom von

Sára Adamčíková
Zdroj: Eduardo Lopez/shutterstock.com

Pre mozog je dôležité, aby ste nepracovali počas home office v pyžame.

Nová pandémia koronavírusu donútila firmy ponechať svojich zamestnancov doma na home office. Na jar, keď vypukla a zasiahla v prvej vlne aj Slovensko, nikto nevedel, ako dlho budeme takto pracovať.

Dnes je to trištvrte roka a veľa ľudí sa do svojich kancelárií nevrátilo. Stále pracujú z prostredia domova a nevedia, kedy si budú môcť dať tradičnú rannú kávičku s kolegami.

Dôvodom je druhá vlna koronavírusu, lockdown a prijaté opatrenia zo strany vlády. Prežívame ťažké časy a bojíme sa. Hoci je strach prirodzený, treba s ním vedieť pracovať.

„Najskôr by sme si mali povedať, prečo a čoho sa bojíme a či náš strach je opodstatnený. Ak je a poznáme dôvody, ktorého ho vytvárajú, môžeme začať hľadať spôsoby a možnosti, ako ho znížiť," radí psychológ Robert Krause.


V prípade práce z domu odborník hovorí, že ľudia by si mali zachovať rutinu. „Mozog nevníma len to, kde sa človek nachádza, ale aj to, čo má oblečené. Mali by ste si vytvoriť pracovný kútik a mozog bude vedieť, že toto je priestor na pracovný výkon s oblečením, ktoré má spojené s pracovným prostredím," zdôraznil.

Prečítajte si aj: Ako psychicky zvládnuť karanténu? Odborník dáva cenné rady

Viaceré útulky hlásia rekordný záujem o psov a podľa Krauseho je aj toto jedna z ciest ako sa odreagovať. "Akákoľvek fyzická aktivita má antidepresívne účinky. Ak je spojená s pomocou druhým ľuďom alebo zvieratám, môže významne ovplyvniť našu psychickú pohodu. Nielenže človeka dostávajú do dobrej kondície, ale takíto ľudia vedia byť ešte väčšou pridanou hodnotou pre druhých," dodal.


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti