Veľké zmeny pri platení cez internet. Bude bezpečnejšie, ale komplikovanejšie

Banky už finalizujú, ako budú platby po novom fungovať.

Zmena pri platení cez internet. Bude bezpečnejšie, ale komplikovanejšie. Vyžaduje si to nová smernica Európskej únie, ktorá má zabezpečiť viacúrovňové overenie si klienta. Banky dostali odklad do konca tohto roka, iný už nebude možný, preto sa pripravte na viaceré zmeny. Upozornil portál Denník E.

O čo vlastne ide? Klient musí byť pri platbe overený aspoň dvomi faktormi z troch. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je. Na Slovensku sa dlhodobo platilo tak, že ste si niečo objednali a platba sa overila vďaka SMS kódu.

Po novom budete musieť urobiť ešte pár krokov navyše. Buď budete musieť mať v telefóne nainštalovanú ďalšiu aplikáciu alebo pribudnú ďalšie heslá či biometrické overovanie. Slovenské banky nateraz finalizujú, ako bude systém u nich fungovať.

Väčšina z nich si vybrala, že klientovi príde push notifikácia a bude vyzvaný na zadanie 4-miestneho kódu (toho istého, ktorým sa prihlasuje do aplikácie). Nezabúdajú však ani na klientov, ktorí sa budú chcieť autorizovať napríklad otlačkom prsta.

„Banka plánuje využívať biometriu, aplikáciu mToken, ktorú už klienti poznajú na schvaľovanie platieb elektronického bankovníctva, a sľubuje ďalšie riešenia. Tie ešte nekonkretizuje," uviedla pre portál Slovenská sporiteľňa.

„Banka postupne zavádza mobilnú aplikáciu SmartToken, ktorá slúži na prihlasovanie a verifikáciu platieb prostredníctvom vygenerovania jedinečného kódu. Bude slúžiť aj pre platby na webe, má nahradiť SMS kód," prezradila zas ČSOB.

Stanoviská ostatných bánk nájdete TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.