Štát bude podnikateľom prispievať na nájomné aj ďalšie mesiace. Mnohí su na hrane krachu

Bude svadba!
Zdroj: TV Markíza

Platí, že dostanú iba takú sumu, akú im odpustí samotný prenajímateľ.

Dotácie na nájom budú podnikateľom vyplácať aj ďalšie mesiace. Pre nové opatrenia sú totiž mnohí na hrane krachu. Obchodníci upozorňujú, že niektorí sa k podpore doteraz nedostali a nájom platili často v plnej sume aj za mesiace, kedy boli zatvorení.

Nájomcovia, ktorí mali počas prvej vlny pandémie zatvorené prevádzky, mohli po dohode s prenajímateľom žiadať štát o dotáciu na nájom. Pôvodne sa mala pomoc skončiť v novembri. No termíny sa budú predlžovať.

„Do konca novembra je možné žiadať o dotácie za prvú vlnu koronakrízy. Odškodňovanie druhej vlny príde až potom. Aby aj takí podnikatelia alebo také prevádzky, ktoré počas druhej vlny boli otvorené, ale nemohli mať zákazníkov pre zákaz vychádzania, boli odškodnení,“ vysvetlila Katarína Svrčeková, hovorkyňa ministerstva hospodárstva.

O preplácanie nájmu budú môcť žiadať až do konca mája budúceho roka. Termíny budú upravovať podľa toho, dokedy budú platiť opatrenia v súvislosti s druhou vlnou pandémie. Faktom je, že záujem je doteraz slabý. Vybavili 12500 žiadostí za 25 miliónov. Celkovo je na to vyčlenený až 200-miliónový balík. Dôvodom je aj to, že pomoc prišla neskoro, štát spustil dotácie až tri mesiace po tom, ako prevádzky zatvoril.

„Mnoho podnikateľov čakalo prvý mesiac, že sa niečo udeje. Tým, že sa nič nedialo, aj tí prenajímatelia a nájomcovia boli nútení vymyslieť nejaký systém, takže sa často dohodli na nejakej zľave, ale už sa im potom nechcelo spätne žiadať o podporu pre byrokraciu,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy maloobchodníkov.

Podnikatelia upozorňujú na podmienky. To, či dostanú dotáciu na nájom, závisí od prenajímateľa. Platí, že dostanú iba takú sumu, akú im odpustí samotný prenajímateľ. Najviac do 50 % z celkovej sumy.

No a v niektorých prípadoch to bola práve neochota dohodnúť sa. Takú skúsenosť má podnikateľka Eva, ktorá vedie jazykové kurzy. Majiteľ priestorov jej vyfaktúroval nájomné v plnej sume.

„Keďže tu máme v nájme osem kancelárií, žiadali sme o odpustenie a vysvetlili sme, že fyzicky nie je možné v priestoroch fungovať. Nanešťastie, nevyhoveli našej požiadavke a stalo sa, že každý rok v marci prehodnocujú výšku nájmu. A zvýšili nám ju o infláciu, ktorá bola,“ uviedla podnikateľka.

Mesačne je to aj tisíc eur, a tak museli na niektoré kancelárie nájom zrušiť. Iní prenajímatelia si pomoc vysvetlili po svojom a zľavy podmieňovali napríklad predĺžením nájomnej zmluvy, s čím v čase pandémie podnikatelia nesúhlasili. Či o dotácie bude väčší záujem, ukáže najmä to, ako sa budú meniť súčasné opatrenia.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti