Po Búrke v justícii prišla Víchrica. NAKA chce mať vo väzbe troch sudcov a známeho milionára

susss.mp4
Zdroj: TASR

Ostatných obvinených po výsluchu prepustili na slobodu.

Po Búrke v justícii prišla Víchrica. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry zadržali opäť viacerých sudcov, ale aj milionára Zoroslava Kollára. Všetci už majú na krku obvinenia. Medzi nimi sú aj takí, ktorých vzali už druhýkrát.

Víchrica v justícii prišla sedem mesiacov po Búrke. Z áut policajtov národnej kriminálnej agentúry vystupovali aj známe tváre.

Zoroslava Kollára zadržali v Bratislave krátko pred deviatou hodinou ráno. Jeho meno sa objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch. Figuruje v skupine piťovcov.

O Kollárovi vypovedal rozsiahlo dnes už bývalý sudca Vladimír Sklenka. S políciou spolupracuje od začiatku. Kollára často spomínal v Threeme Marian Kočner. Písal si o ňom nielen so Sklenkom ale aj s Monikou Jankovskou. Podľa správ zo šifrovanej komunikácie vedel Kollár na súdoch vybaviť veľa.

Policajti zasahovali aj v bratislavskom Ružinove. Už po druhý raz zadržali bývalú podpredsedníčku najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú.

Policajti zadržali aj ďalších ľudí z justície. Druhýkrát vzali aj Katarínu Bartalskú - sudkyňu a bývalú kolegyňu Vladimíra Sklenku. Medzi obvinenými je i aktívny sudca Najvyššieho súdu Jozef Kolcun či bratislavská sudkyňa Otília Doláková.

Do budovy NAKA priviezli Moniku Jankovskú a exsudcu Richarda Molnára. Za mrežami sú od marcovej Búrky. Teraz im pribudli ďalšie stíhania za iné skutky.


Na krku majú závažné stíhania

Podľa informácií televízie Markíza majú zadržaní na krku rôzne paragrafy od zneužívania právomocí verejného činiteľa, zasahovania do nezávislosti súdu až po prijímanie úplatku.

Vyšetrovatelia z tímu Hmla Miroslav Bacher a Rastislav Mako chcú mať vo väzbe štyroch z nich. Okrem Zoroslava Kollára aj sudcov Davida Lindtnera, Jarmilu Urbancovú a Jozefa Kolcuna. Súhlas na väzobné stíhanie ale ešte bude musieť dať ústavný súd. O tom bude rozhodovať ústavný súd zajtra (29.10.).

Zdroj: TV Markíza

Prečítajte si tiež:

Predsedsa Najvyššíeho súdu Ján Šikuta sa o obvinení Kolcuna dozvedel z médií.

"Doposiaľ oficiálne nedisponuje žiadnymi konkrétnymi informáciami, a teda nemá vedomosť za akým účelom bol sudca zadržaný. V prípade, že tieto informácie preukážu existenciu dôvodných pochybností o tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, a došlo z jeho strany k takému konaniu, ktorým bola vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva, je predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta pripravený okamžite navrhnúť sudcovi Kolcunovi dočasne pozastaviť funkciu," informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Reaguje Matovič aj Kolíková

Na akciu Víchrica reagovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Nijako ma neteší, že sa zvyšuje počet zadržaných, väznených, stíhaných osôb v justícii, či už sú to sudcovia, advokáti, prokurátori. S ohľadom na rozsah to ukazuje, že ide o systémovú záležitosť a je preto potrebná aj systémová zmena. Nielen preto, aby sme mohli uveriť, že orgány ochrany práva, či už sú to súdy alebo prokuratúra stoja na strane spravodlivosti a že advokáti sú určitou predĺženou rukou spravodlivosti. Ale aj preto, aby sme naozaj systém nastavili a urobili ho funkčným pre naplnenie svojho poslania slúžiť spravodlivosti.

V oblasti súdov tou systémovou zmenou, okrem zmien, ktoré predpokladá novela ústavy, ktorá je v parlamente, je určite aj nová súdna mapa. Vidím preto ako nevyhnutné ju čo najskôr položiť na stôl. Nová súdna mapa má byť nástrojom pre kvalitnejšiu justíciu s cieľom mať rýchlo zrozumiteľný rozsudok, ktorému verím, že je spravodlivý. Táto zmena je však rovnako dôležitá aj pre pretrhnutie korupčných väzieb. Aktuálne sa javí, že práve pretrhnutie korupčných väzieb je to kľúčové. Kvalitnejšia justícia bude bonusom," hovorí Kolíková.

Premiér Igor Matovič povedal, že bolo pre neho príjemné čítanie, keď mu prichádzali správy o zadržaní sudcov.

"Vnímam to tak, že sme ľuďom sľúbili, že tu bude zákon platiť pre každého rovnako. Že policajti a prokurátori budú mať rozviazané ruky a chceme od nich, aby išli po zločine a zločincoch ako po údenom," uviedol Matovič. Ako dodal, napĺňajú to, čo ľuďom sľúbili pred voľbami.

Matovič si myslí, že sa to raz na Slovensku "očistí". Verí, že sa tak bude pokračovať aj ďalších pár týždňov.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Víchrica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.