Konzumujú vaše deti cukor? Takto ich to ohrozuje

cukor
Zdroj: Shutterstock.com

Veľakrát ani neviete, kde všade sa cukor skrýva.

Cukor má rád každý, či už v sladkostiach, v koláčoch, ale používa sa aj pri varení v pudingu či krupicovej kaši. Podľa viacerých odborníkov ide o jednu z najnebezpečnejších prísad, ktorá sa však veľmi často používa.

"Fakty sú fakty. Bez ohľadu na jeho podobu je cukor hlavnou príčinou obezity aj väčšiny chronických ochorení, ktoré ohrozujú životy ľudí a ničia ekonomiku. Nie je ničím iným ako dostupnou drogou, ktorá môže zapríčiniť choroby srdca, rakovinu, depresie i neplodnosť," tvrdí americký lekár Mark Hyman z univerzity v Clevelande. Najhoršie je, že toto bielej ochucovadlo nesmierne škodí, a to nielen dospelým, ale hlavne deťom.

Sladkosti

„Malé deti majú malé brucho. Ako zodpovedný rodič by ste sa tento neveľký priestor mali snažiť zaplniť potravinami bohatými na vitamíny, minerály a ďalšie dôležité živiny, nie prázdnymi kalóriami vo forme pridaného cukru. Deti, ktoré túto prísadu konzumujú vo veľkom množstve, potom nie sú schopné doceniť ani sladšiu príchuť čerstvého ovocia," vysvetľuje americká pediatrička a zároveň výživová poradkyňa Courtney Hines. A čo je u detí už veľké množstvo?

Prečítajte si aj: Vyzerajú zdravo, avšak sú plné cukru. Ktoré potraviny sú v skutočnosti škodlivé?

Množstvo cukru

Výskum amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odhalil, že v priemere zje batoľa zhruba sedem čajových lyžičiek cukru denne. Ak ste sa opýtali, ako je to možné, v podstate jednoducho. Veľmi veľa pridaného cukru sa totižto ukrýva v bežnej desiate, džúse, mliečnej ryžovej kaši alebo detských keksoch. V budúcnosti sa tak u detí prehlbuje náchylnosť k obezite a cukrovke, rovnako sa zvyšuje ich krehkosť a lámavosť kostí a ohrozené je aj množstvo zlého cholesterolu v ich tele.

Z tohto dôvodu by nemali deti do dvoch rokov dostávať žiaden pridaný cukor. Od druhých narodenín až do osemnásteho roka života je odporúčaný príjem cukru v množstve asi šiestich lyžičiek. Teda aspoň tak hovoria odborníci, ktorí zároveň pripúšťajú, že toto kritérium je pre dnešnú populáciu ťažko splniteľné, píše bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.