Aj závislosť od zdravého jedla môže uškodiť. Zoznámte sa s ortorexiou

Šalát s kvetmi
Zdroj: shutterstock

Škodíte ňou sebe aj priateľom.

Zdravá strava a stravovanie sa odporúča takmer stále, nielen pri chudnutí, ale aj pri liečení zdravotných problémov či pri výchove dieťaťa. Všetko je však dobré v miere, nič sa nesmie preháňať. Ortorexia, rovnako ako iné poruchy stravovania, môžu mať vážne následky, uvádza healthline.com.

Čo je ortorexia?

Ide o nezdravú posadnutosť zdravým stravovaním. Na rozdiel od iných porúch stravovania sa ortorexia väčšinou zameriava na kvalitu jedla, nie jeho množstvo. Osobám tak nejde o schudnutie, ale podrobne riešia pôvod potravín a sú posadnutí výhodami zdravého stravovania.

Táto porucha stravovania sa rozpoznáva celé roky, napriek tomu nie je medzi poruchami oficiálne definovaná.

Čo ju spôsobuje?

Na začiatku ste chceli iba zlepšiť svoje zdravie, až neskôr sa z toho stalo niečo extrémne. Výskumy zamerané na určenie presnej príčiny ortorexie sú zriedkavé. Medzi rizikové faktory patria tendencie k perfekcionizmu, veľká úzkosť alebo potreba kontroly.

Prečítajte si aj: Prezradíme vám, koľkokrát denne by ste mali jesť, aby ste nepribrali či dokonca schudli

Niekoľko štúdií tiež uvádza, že jedinci, ktorí sa zamerali na zdravý životný štýl, aby dosiahli určitú kariéru, môžu mať vyššie riziko vzniku ortorexie. Medzi časté príklady patria zdravotnícki pracovníci, operní speváci, baletní tanečníci, hudobníci symfonického orchestra a športovci. Riziko môže závisieť aj od veku, pohlavia, úrovne vzdelania a sociálno-ekonomického postavenia, ale skôr ako bude možné dospieť k záverom, bolo by potrebné vykonať viacero ďalších výskumov.

Ako často sa u ľudí ortorexia objavuje?

V niektorých prípadoch môže byť naozaj ťažké rozlíšiť, čo je iba obyčajná starostlivosť o zdravé stravovanie a čo už je ortorexiou. Z tohto dôvodu sa jej frekvencia výskytu určuje naozaj ťažko.

Prečítajte si aj: Vyzerajú zdravo, avšak sú plné cukru. Ktoré potraviny sú v skutočnosti škodlivé?

Výskumné kritériá navyše neposudzujú, či má zdravé stravovanie negatívny vplyv na sociálne, fyzické alebo duševné zdravie človeka, čo je rozhodujúca súčasť tejto poruchy. Môžete si byť istá, že ak ste stravou už posadnutá a negatívne to ovplyvňuje váš každodenný život, napríklad extrémne chudnete alebo odmietate stravovanie s priateľmi, je to problém.

Aké má ortorexia prznaky?

Podľa portálu dama.cz je najzákladnejším príznakom posadnutosť stravou. Nasleduje napríklad posudzovanie stravovania vašich kamarátov a blízkych na základe vašich stravovacích pravidiel. Neskôr si uvedomíte, že vaša strava ovplyvňuje aj vaše emócie. V prípade, že porušíte vlastné zásady, ste frustrovaná a nahnevaná. Z jedálnička vylúčite určité jedlo alebo celú skupinu potravín. Taktiež riešite spôsob prípravy jedla, aby boli úplne zdravé.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti