Za krádež dvojeurového hamburgera hrozí Martinčanovi 15 rokov za mrežami

Miroslavovi hrozí 15 rokov za mrežami za krádež hamburgera.
Zdroj: TV Markíza

Hoci kradol už desaťkrát, nikdy to nebol alkohol a cigarety, iba jedlo.

Za krádež hamburgera 15-ročné väzenie. Aj takéto úskalia má núdzový stav. Sociálne slabý Martinčan, ktorý kradol, aby sa nasýtil, zdá sa, tvrdo doplatí na svoj skutok. Zlodeja jedla vzal sudca aj do väzby.

Miroslav je bez domova a hladný sa potĺkal Žilinou. Vošiel teda do obchodu, vzal si jeden hamburger za 2,20 eur, vložil ho do ruksaku a chystal sa odísť bez platenia. „Prešiel cez pokladňu, tam ho zadržal SBS-kár. Z ruksaku mu vybral hamburger, ktorý bol zabalený, vrátili ho späť do predajne a oznámili to polícii,“ tvrdí obhajkyňa Anna Šeligová.

Na Slovensku stále platí núdzový stav a Miroslavovi za ukradnutý hamburger hrozí trest, nad ktorého výškou ostáva stáť rozum. Horná hranica trestu, ktorú mu teraz môže uložiť súd, je 15 rokov za mrežami. Obhajkyňa výšku považuje za drakonickú a podľa jej slov je to „v rozpore so zdravým rozumom“.

Miroslav kradol, pretože bol hladný

Miroslavovi priťažilo, že už desaťkrát kradol aj v minulosti. Nikdy to však nebolo, aby sa obohatil a nikdy nekradol alkohol či cigarety, vždy iba jedlo v nevyhnutnom rozsahu. Sám nevidí výšku trestu ako primeranú, povedal nám, že bol hladný.

„Bez ohľadu na vyhlásený núdzový stav bol u obvineného daný dôvod na vzatie do väzby, keďze ide o recidivistu, ktorý sa opakovane dopúšťa identickej trestnej činnosti,“ vysvetlila prokurátorka.

Sudca ho teda musel podľa zákona poslať do väzby. Obhajkyňa tvrdí, že podobných prípadov, u ktorých hrozí takto neprimeraný trest, bude neúrekom. Nevylučuje preto, že požiadajú o pomoc hlavu štátu. „Keby mala pani prezidentka rozhodovať o milosti, tak by mala neskutočne veľa vecí na stole. A myslím, že ak to bude nevyhnutné, pôjdeme aj touto cestou,“ myslí si Šeligová.

Napriek tomu predpokladá, že ústavný súd ešte upraví zákonný rámec, aby boli podobné drobnosti posudzované v základnej trestnej sadzbe.

Reportáž spracoval Marian Lechan.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.