Mikulec: Podnikli sme všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti našich občanov

Minister vnútra Roman Mikulec.
Zdroj: TASR

Šéf diplomacie Korčok vyjadril solidaritu s Rakúskom.

Na pondelkový útok v centre Viedne reagovali na sociálnej sieti aj slovenskí politici. Minister vnútra Roman Mikulec ubezpečuje Slovákov žijúcich vo Viedni, že rezort podnikol všetky potrebné kroky na zaistenie ich bezpečnosti.

„Som informovaný o útoku, ku ktorému došlo vo Viedni. Podnikli sme všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti našich občanov. O aktuálnej situácii u našich západných susedov komunikujeme aj s rakúskou stranou. Veľmi verím, že všetci zranení, vrátane policajta, budú v poriadku," napísal šéf rezortu vnútra.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok v pondelok neskoro večer (2. 11.) na Twitteri vyjadril šok nad teroristickým útokom v rakúskej metropole Viedeň a solidaritu s občanmi susednej krajiny.

Prečítajte si aj: SIS pozorne sleduje situáciu, ktorá nastala po útokoch vo Viedni

"Sme šokovaní zo záberov z teroristického útoku vo Viedni. V týchto ťažkých chvíľach sme v mysliach a srdciach s občanmi Rakúska. Cítime hlbokú ľútosť nad obeťami, naša solidarita patrí všetkým, ktorí stratili svojich milovaných. Slovensko stojí po boku Rakúska," napísal Korčok v tvíte.

Korčok aj na Facebooku uviedol, že pri útoku vo Viedni prichádzajú o život nevinní. "Toto sú činy, ktoré nás nesmú nechať ľahostajnými. Voči zbabelcom, ktorí vraždia, sme zraniteľní, ale nie sme bezbranní," dodal.

Zdroj: Twitter/Ivan Korcok


Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga: "Dnešné správy z Viedne vyvolávajú veľký smútok. V takejto tážkej situácii sa musíme spojiť a povedať jasné NIE terorizmu, nie nenávisti a nie antisemitizmu. Odsudzujem nenávisť a násilie, ktorým fanatici útočia na nevinných ľudí. Aj takéto činy nám pripomínajú, že musíme zostať pozorní na bezpečnostné hrozby. Viedeň je pre mnohých Slovákov často navštevované mesto, preto útok na Viedeň mnohí vnímame ako útok na naše vlastné mesto a na našich priateľov, ktorí nám neváhali pomôcť počas minulého víkendu. Vo svojich myšlienkach som so Židovskou náboženskou obcou, obyvateľmi Viedne a celého Rakúska. Pozostalým obetí tohto nenávistného činu vyslovujem úprimnú sústrasť.Nikdy nesmieme dovoliť teroristom a násilníkom, aby nás zastrašili. Nikdy!"

Minister Milan Krajniak: „Prestrelky, údajne 7 mŕtvych doteraz... Držím palce Rakúsku. Žiadne kvóty na ilegálnych migrantov na Slovensku - to je poučenie, ktoré by sme si mali stále brať k srdcu."

Vicepremiérka Veronika Remišová: „Úprimnú sústrasť našim susedom v Rakúsku! Cez víkend nám rakúski lekári pomáhali s pandémiou, dnes Viedeň zasiahol zbabelý teroristický čin. Sme v srdci s našimi susedmi a v boji proti násiliu, extrémizmu a terorizmu stojíme bok po boku s našimi partnermi."

V pondelok večer došlo v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach k streľbe. Potvrdila to hovorkyňa rakúskeho ministerstva vnútra. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v telefonickom rozhovore pre stanicu ORF uviedol, že streľba je zrejme teroristickým útokom, do ktorého je zapojených viacero páchateľov. Potvrdení sú zatiaľ dvaja mŕtvi, z toho jeden je páchateľ, a viacero ťažko zranených.

To, či bola cieľom útoku židovská synagóga, sa zatiaľ nedá potvrdiť, uviedla hovorkyňa. Synagóga bola v čase streľby uzavretá.

Svedkovia streľby pre portál OE24 uviedli, že padlo "najmenej 50 výstrelov". Útočníci strieľali z automatických zbraní. Do nemocníc bolo v dôsledku streľby prevezených 15 osôb.

BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Terorizmus

Dôležité udalosti