Kajetánovi Kičurovi predĺžili väzbu o ďalších sedem mesiacov

Kajetán Kičura prichádza na súd.
Zdroj: TASR

Bývalý šéf štátnych hmotných rezerv na slobodu nepôjde.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku predĺžil väzbu obvinenému bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetánovi Kičurovi o ďalších sedem mesiacov.

Zároveň sudca zamietol sťažnosť obvineného o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné. Informoval o tom obhajca obvineného Rastislav Palovič.

Ako ďalej uviedol, sudca zamietol i žiadosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) o rozšírenie dôvodov väzby.

Proti uzneseniu obvinený, ako i prokurátor podali sťažnosť, každý proti inému výroku. O sťažnostiach bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

"Rozumiem dôvodom, pre ktoré sudca pre prípravné konanie konštatoval dôvodnosť kolúznej väzby. V zásade odkázal na posledné rozhodnutie NS SR, ale nerozumiem dôvodom, pre ktoré predĺžil lehotu trvania väzby. Podľa mňa toto rozhodnutie nie je nezákonné, avšak rešpektujeme," dodal obhajca.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS zamietol žiadosť obvineného K. K. o prepustenie z väzby na slobodu a predĺžil lehotu trvania väzby obvineného do 21. júna 2021. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR," potvrdila  hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Sudca rozhodoval v stredu necelých osem hodín. Kajetána Kičuru krátko pred 8.30 h eskortovali do Pezinka z ústavu z Banskej Bystrice. Kičurovi naposledy v polovici júla NS SR zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ktorý ho ponechal vo väzbe.

Jeho sťažnosť zamietol ako nedôvodnú. Stíhaný je pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Predtým ho sudca ŠTS do takzvanej kolúznej väzby vzal 23. apríla.

Kičura bol predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala koncom marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Obvinený odmieta obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Väzba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.