Štát plánuje zmeny v rekreačných poukazoch, na dovolenku dostanete o 82 eur menej

19_TRIBULA_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Búria sa zamestnávatelia, hotelieri, nezhody sú aj medzi koaličnými partnermi.

Rekreačné poukazy stratia na hodnote. Štát ich plánuje zdaniť a zaťažiť odvodmi. Na 500-eurovú dovolenku vám tak namiesto 275 eur prispeje firma ani nie 200 eurami. Búria sa zamestnávatelia, hotelieri a nezhody sú aj medzi koaličnými partnermi.

Rekreačné poukazy presadili ešte za predošlej vlády národniari pod vedením Andreja Danka. Mala to byť pomoc domácemu cestovnému ruchu. Aby to firmy nebrali len ako povinnosť, tak si poukaz mohli započítať do nákladov, čím získali daňové a odvodové výhody. To už nemá platiť.

„Bude to mať za následok významné zvýšenie nákladov zamestnávateľa minimálne o sumu odvodov za zamestnávateľa, ktoré sú vo výške 35,20 % zo sumy príspevku,“ tvrdí daňová poradkyňa Alica Oravcová.

Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorá je už v druhom čítaní v parlamente. Príspevok na dovolenku sa tak podľa Oravcovej zníži z maximálnej sumy 275 eur na 193 eur. V skutočnosti však bude takáto dovolenka drahšia aj pre zamestnávateľa.

Na druhej strane si od rekreačných poukazov veľa sľubujú naše hotely a ubytovne. Zdanenie berú ako opatrenie, ktoré ich môže dostať na kolená, keď už aj tak sotva stoja na nohách.

Zdroj: TV Markíza

Zmena sa dostala do návrhu veľmi nenápadne, poza chrbát samotného ministerstva, ktoré poukazy zastrešuje. Zo správy výboru, ktorý zmenu do zákona presadil, sa ako dôvod uvádza zjednodušenie daňového systému.

Návrh je už v druhom čítaní v parlamente a schváliť by sa tak mohol ešte na tejto schôdzi. Rekreačné poukazy však budú témou aj koaličnej rady.

Viac sa dozviete v reportáži Mareka Gudiaka.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rekreačné poukazy

Dôležité udalosti