Atentátnik z Viedne sa pohyboval v bratislavskej Vrakuni. Tu mal zháňať muníciu

Majiteľ predajne sa nám k tomu oficiálne nevyjadril.

Teroristi vo Viedni neútočili muníciou zo Slovenska, informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

"Slovenská polícia v lete zachytila informáciu, že sa podozrivé osoby z Rakúska snažili nakúpiť muníciu na našom území. Nákup sa im však zrealizovať nepodarilo," uviedla s tým, že informáciu hneď poslali rakúskym kolegom. "Viac sa k danej veci vyjadrovať nebudeme, aby sme neohrozili vyšetrovanie v Rakúsku," doplnila.

TV Markíza sa podarilo zistiť, v ktorom obchode zháňali podozrivé osoby z Rakúska muníciu. Má ísť o predajňu zbraní a streliva v bratislavskej Vrakuni. Majiteľ sa nám k tomu oficiálne nevyjadril, ale nevylúčil, že mal takúto podozrivú návštevu cez leto v predajni.

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v stredu na tlačovej konferencii pripustil, že Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) bol slovenskou tajnou službou informovaný o neúspešnom pokuse 20-ročného útočníka z Viedne nakúpiť muníciu na Slovensku.

"V ďalších krokoch sa však v komunikácii zjavne niečo pokazilo," cituje Nehammera agentúra APA. Minister chce preto zriadiť nezávislú vyšetrovaciu komisiu.

"Bezpečnostné zložky SR prostredníctvom systému výmeny informácií Europolu medzi bezpečnostnými zložkami krajín 27.7.2020 informovali rakúsku stranu o pokuse o nákup munície do automatickej zbrane. Rakúsko potvrdilo prijatie tejto informácie aj so žiadosťou o doplňujúce informácie," reagovala hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová.

K streľbe v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a k útokom na ďalších piatich miestach prišlo v pondelok (2. 11.) večer. Útočníkom bol podľa polície 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo. Rakúsky minister vnútra oznámil, že páchateľ bol stúpencom organizácie Islamský štát.

Téme sa venuje reportér René Medzihradský.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Terorizmus

Dôležité udalosti