Tibor Gašpar sa bojí kriminalizácie, podal trestné oznámenie

GRNIYFBBRNUR-high_1080p.mp4
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Urobil tak v stredu na Úrade špeciálnej prokuratúry.

Tibor Gašpar podal trestné oznámenie na svojho niekdajšieho podriadeného Bernarda Slobodníka a ďalších ľudí. Bývalý policajný prezident má vraj podozrenie, že sa chystá jeho kriminalizácia. Slobodník totiž ponúkol svoje svedectvo ešte koncom minulého týždňa. K čomu konkrétne vypovedal, neprezradil.

Generál Tibor Gašpar je mimo polície dva a pol roka. Odišiel pár mesiacov po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V stredu predpoludním sa objavil v Pezinku na Úrade špeciálnej prokuratúry.

„Podal som dnes trestné oznámenie na osobu Bernard Slobodník a ďalšie osoby. Mám podozrenie, že sa ich pomocou pripravuje kriminalizácia mojej osoby vo vážnejšom rozmere, než to bolo pri účelovom tvrdení, že som dal pokyn kauzu lustrácie vo vzťahu k policajtovi Vorobjovovi,“ povedal Gašpar.

O vzťahu s Bernardom Slobodníkom Gašpar hovoriť nechcel. Akurát nám povedal, že s ním nie je v kontakte odkedy odišiel z polície. Bol jeho podriadený. Slobodník šéfoval Národnej jednotke finančnej polície NAKA. Aj on je už v civile. Do budovy špeciálnej prokuratúry prišiel minulý štvrtok poskytnúť svedectvo. Jeho právny zástupca Daniel Lipšic vtedy nič nekonkretizoval, aby nemaril vyšetrovanie.

Toto svedectvo mohlo súvisieť práve so zadržaním bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a s akciou Boží mlyn. Na policajnom prezídiu vznikol v tejto súvislosti špeciálny tím, ktorý má odhaľovať trestnú činnosť verejných činiteľov.

Gašpar pre TV Markíza uviedol, že okrem Bernarda Slobodníka podal oznámenie aj na Petra Košča, podnikateľa, ktorý bol vraj poradcom dvoch bývalých šéfov tajnej služby. Exprezidenta sme sa pýtali, čo bolo spúšťačom tohto kroku.

„Jednak preto, lebo mnohé informácie môžu byť aj provokáciou voči mojej osobe a napríklad aj nedôvodne použité na moju kriminalizáciu,“ myslí si Gašpar.

Na otázku, či má čisté svedomie, povedal, že ho môže vypočuť ktorýkoľvek vyšetrovateľ, či niekedy usmerňoval trestné konanie. Konštatoval tiež, že dvakrát podal trestné oznámenie na svoju osobu.

Na záver už len dodal: „Obávam sa, že dnes žijem v duchu hesla, že nebojím sa toho, čo som spravil a za čo si viem niesť svoju zodpovednosť, ale obávať sa musím toho, čo som nespravil.“

Reportáž spracovla Zuzana Ferenčáková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudovít makó

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.