Lekárov i poisťovňu po prvom kole testovania zavalili tisíce žiadostí o pandemickú PN-ku

Uľahčíte im to tým, že všetko vybavíme mailom alebo telefónom.

Papierovaním zavalení lekári aj úradníci. Po víkendovom plošnom testovaní sa na Sociálnu poisťovňu sypú desiatky tisíc žiadostí o pandemickú PN-ku od pozitívne testovaných. Tá už nestíha všetkých obvolávať. Vybaviť dávku preto treba po novom.

Toľkými žiadosťami neboli zahltení od prvej vlny pandémie. Po celoslovenskom testovaní by malo byť od pondelka v izolácii 35-tisíc infikovaných ľudí plus ich blízki, ktorí s nimi žijú v spoločnej domácnosti.

Sociálna poisťovňa už dostala množstvo žiadostí o pandemické nemocenské a každý deň jej pribúdajú ďalšie. „Očakávame veľmi veľký nápor a ešte nás čaká druhé kolo testovania,“ konštatoval hovorca Sociálnej poisťovne Pavel Machava.

Nápor zatiaľ zvládajú, no museli upraviť systém vybavovania žiadostí. Doteraz stačilo, ak covidovú PN-ku nahlásil lekár a úradníci potom pacientov sami kontaktovali. To sa už však teraz stíhať nedá.

A tak keď potrebujete pandemickú maródku, po novom musíte vyplniť tlačivo, ktoré si stiahnete na stránke poisťovne. „Pacient, ktorý ide na PN, je požiadaný, aby vyplnil tlačivo a doručil nám ho najlepšie elektronicky, prípadne aj poštou,“ vysvetlil hovorca poisťovne.


Niektorí sa nám posťažovali, že PN-ku im zatiaľ nemá kto vystaviť, pretože sa do tej svojej ordinácie nevedia ani dovolať. Lekári ich prosia, aby boli trpezliví. Telefóny im totiž teraz vyzváňajú v jednom kuse.

„Cítime to už od pondelka, toto je len za posledné obdobie, čo sme vypísali PN-ky a posielali do Sociálnej poisťovne. Ľudia volajú kvôli informáciám, kvôli liekom, čo majú robiť, keď sú pozitívni. Tých telefonátov je enormné množstvo. Preto ak sa nedovolajú na prvýkrát, treba to vyskúšať znovu,“ hovorí šéf asociácie súkromných lekárov Marián Šoth.

Situáciu si môžete uľahčiť, ak lekárovi napíšete. Viacerí vybavujú maródky aj mailom. Potrebujete napísať telefónne číslo, kde ste zamestnaný, dať trvalé i prechodné bydlisko a on vám vystaví PN-ku.

Žiadosť o pandemické ošetrovné chce poisťovňa v blízkom čase zjednodušiť tak, aby ste ju už nemuseli osobitne posielať. Pribudnúť by mal elektronický formulár, ktorý bude údaje do systému ukladať automaticky.

Reportáž spracovala Alexandra Danilov.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti