Skupinu mal riadiť Bödör a pokyny policajným šéfom údajne rozdával na tajných poradách

Akcia Očistec má vychádzať z viacerých svedectiev.

Státisícové úplatky či sledovanie politikov. Za toto všetko sú stíhaní zadržaní viacerí bývalí policajní funkcionári, ktorých zadržali v rámci akcie Očistec.

Skupinu mal riadiť Norbert Bödör a pokyny policajným šéfom údajne rozdával na tajných poradách. Prehovoriť o tom mali viacerí svedkovia. Túto megakauzu vyšetruje špeciálny policajný tím.

Vznik tímu odštartovali svedectvá Ľudovíta Makóa. Podľa portálu topky.sk sa objavili informácie, že za spoluprácu si pýta absolútnu beztrestnosť a čo najskôr chce na slobodu.

Štvrtkové razie môžu byť reakciou aj ďalšieho svedectva. Ešte minulý týždeň ho ponúkol bývalý šéf Finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník. „Môj klient bol ráno zadržaný, budú s ním realizované procesné úkony,“ povedal nám jeho advokát Peter Kubina.

Podľa našich informácií stíhania expolicajtov súvisia aj s tým, že za státisícové úplatky kryli ekonomickú a inú trestnú činnosť. Na vrchole štruktúry mal byť Norbert Bödör.

Práve on mal bývalých vysokopostavených funkcionárov riadiť a vyplácať na tajných stretnutiach. Peniaze mali brať nielen za vybavovanie beztrestnosti, ale aj za vydieranie podnikateľov, ktorým hrozilo stíhanie.

Z pozície funkcií mali ľahký prístup k tajným údajom - či už z odpočúvania alebo policajných databáz. Niektorí z nich sa mali podieľať na sledovaní súčasného premiéra Igora Matoviča či advokáta Daniela Lipšica.

Slobodníkovo svedectvo zrejme vystrašilo Tibora Gašpara, ktorý pár hodín pred zadržaním na neho podal na prokuratúre trestné oznámenie. Exprezident v stredu (4. 11.) na otázku, či má čisté svedomie, povedal, že ho môže vypočuť ktorýkoľvek vyšetrovateľ, či niekedy usmerňoval trestné konanie. Konštatoval tiež, že dvakrát podal trestné oznámenie na svoju osobu.

Zdroj: TASR

Keď sme si dohadovali osobné stretnutie, povedal, že nevie, či sa nám to ešte podarí. „Nebudem sa v súčasnom štádiu konania vyjadrovať, pretože sme na začiatku, prebiehajú procesné úkony,“ konštatoval Gašparov advokát Eugen Cimmerman.

Plukovníka Petra Hraška priviezli na policajné prezídium po takmer dvoch rokoch, odkedy je v civile. No teraz je v úplne inej pozícii. Kým dovtedy roky šéfoval NAKA, teraz má na krku závažné obvinenia.

V polícii bol Hraško takmer tri desaťročia. Takisto odišiel po vražde novinára. Do kresla šéfa elitného útvaru ho pritom katapultovali z pozície zástupcu vtedajšieho riaditeľa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera. Aj toho vo štvrtok (5. 11.) ráno vzali. „Z obsahu a rozsahu toho uznesenia môjho klienta predpokladám, že to bude dlhá právna porada,“ zdôraznil Krajmerov advokát Miroslav Zobok.

Exfunkcionár na rukách už nedávno putá mal. Pred dvoma mesiacmi ho zadržali v súvislosti s kauzou trenčianskeho baru Fatima. Vtedy ho prepustili bez obvinenia.

Zdroj: TV Markíza

Očistec je v poradí ďalším záťahom na veľké ryby. Ak skončí Gašpar a spol vo väzbe, rozšíria tak zoznam silných mien, ktoré už akcie Víchrica, Búrka či Dobytkár dostali za mreže.

Okrem najvyšších policajných exfunkcionárov sú medzi obvinenými aj ďalší bývalí vplyvní šéfovia elitných jednotiek a odborov.

Tému spracovala reportérka Zuzana Ferenčáková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Robert Krajmer

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.