O desať dní sa majú meniť pravidlá na hraniciach, časť priechodov štát zatvorí

19_procka_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Už teraz má rezort zahraničných vecí pre ľudí jasné odporúčanie.

Prechod cez hranice po celoplošnom testovaní na COVID-19 stále nemá jasné pravidlá. Cestujúci z menej rizikových krajín nemusia hraničiarom ukázať negatívny test. Avšak okamžite po prekročení hraníc sa na nich vzťahuje zákaz vychádzania. Mobilné testovanie bude zatiaľ len na ukrajinskej hranici.

Cez víkend sa otestujú ďalšie státisíce Slovákov. Dvere do krajiny však máme stále otvorené. Testy na hraniciach zatiaľ nikto nekontroluje. Výnimkou je priechod z Ukrajiny a náhodné kontroly pri vstupe z Česka.

Predstavili sme si modelovú situáciu. V pondelok sa vráti opatrovateľka z Nemecka, čo ju bude teda čakať na hraniciach? Musí mať test?

„Platia pre ňu presne tie isté obmedzenia ako pre všetkých občanov, ktorí už na území Slovenska sú. To znamená, že by mala mať negatívny test, aby sa po Slovensku mohla pohybovať,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Ak príde niekto bez testu, môže ísť rovno na odberné miesto. Inak sa naňho vzťahuje stále platný zákaz vychádzania.

Pravidlá sa určite budú meniť po 15. novembri. Ako to bude vyzerať, však zatiaľ nie je rozhodnuté. „Toto bude rozhodnutie ústredného krízového štábu. A ja si myslím, že ešte sa k tomu určite postaví aktívne aj konzílium epidemiológov, ktoré zase prehodnocuje našu mapu. Odporúčame všetkým, ktorí sa vracajú z cudziny, aby už prišli s negatívnym testom,“ doplnil.

Okrem toho sa vláda chystá zatvoriť takmer dve tretiny hraničných priechodov. „Aby to bolo logisticky zvládnuteľné skôr. A aj sa obmedzí otváracia doba niektorých hraničných priechodov, aby sme vedeli v čase, keď ten priechod je otvorený, zabezpečiť tam to odberové miesto, aby si tam ľudia potom mohli urobiť test,“ povedal ešte v pondelok (2. 11.) premiér Igor Matovič.

Antigénové testovanie na hraniciach sa pravdepodobne nedotkne kamionistov. Európska Únia totiž vytýčila takzvané zelené línie, v ktorých sa vodič kamióna nemôže zdržať viac ako 15 minút. Takéto kilometrové kolóny, ktoré sa tvorili v prvej vlne na jar, by sa už nemali opakovať.

Téme sa venoval reportér Martin Prôčka.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti