Rakúšania pokazili, čo mohli. Teraz sa snažia vyhovoriť na slovenskú políciu

Britney.png
Zdroj: TASR/Photo/Ronald Zak

Vďaka nej mali Rakúšania o teroristovi informácie už v septembri.

Rakúšania pokazili, čo mohli. Po teroristickom útoku vo Viedni prišiel o miesto prvý rakúsky policajný funkcionár. Vďaka slovenskej polícii mali o teroristovi informácie už v septembri ako na tácke. Vedeli, kto to je a že môže aj niečo chystať. Neurobili však nič, aby ho zastavili.

Nakupovať chcel muníciu na Slovensku bez zbrojného preukazu, no nepochodil. Navyše o jeho pokuse naplniť si zásobníky kalašnikova sa okamžite dozvedeli aj Rakúšania, ktorí už v septembri zistili, kto sa chcel na Slovensku vyzbrojiť. Informovali aj slovenskú protiteroristickú jednotku a zo spisu vyplynulo, že „menovaný je rakúskej polícii známy v súvislosti s terorizmom“.

„Rakúsko 10. 9. 2020 potvrdilo prijatie tejto informácie a informovali naše zložky, že sa im podarilo stotožniť muža na fotografii, o ktorom už dnes vieme, že bol páchateľom teroristického útoku,“ reagoval náš rezort vnútra.

Zdroj: Twitter/Peter Velle

Vedeli teda meno a priezvisko a aj to, ako je nebezpečný. Napriek tomu si ešte vo štvrtok (5. 11.) do slovenskej polície, ktorá ich na teroristu včas upozornila, kopli. List mal od nás do Rakúska prísť 16. októbra.

Dnes už vedia, že zlyhali a ak by urobili, čo mali, terorista by sa zbrane nestihol ani len dotknúť. „Mne to od začiatku prišlo nefér zo strany Rakúšanov. Aj keď chápem, že budú chcieť hľadať vinníka. Ale takto zhodiť spoluprácu so Slovenskom, ktoré im včas na tanieri správu podalo,“ tvrdí bezpečnostný analytik Andor Šándor.

O miesto už prišiel prvý policajný funkcionár. Stolička sa trasie aj pod rakúskym ministrom vnútra, ktorý priznal zjavné a netolerovateľné chyby.

To, že o teroristovi vedia od septembra, novinárom ani v piatok (6. 11.) na tlačovej besede nepriznali. „Tiež to dnes malo prvé konzekvencie, musel odstúpiť šéf LVT, čo je niečo ako šéf protiteroristického komanda,“ konštatovala reportérka rakúskej televízie ORF Andrea Kandioler-Kiml.

Podľa bezpečnostného analytika Šándora je to málo a po takomto fiasku budú padať aj ďalšie hlavy.

Tému spracoval reportér Braňo Tomaga.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Teroristický útok

Dôležité udalosti