Gašpar, Mihálik, Krajmer, Hraško, Zetocha a Fleischer putujú do väzby

PP_topscena Kristof, Janci, Tomas.mp4
Zdroj: TV Markíza

Slobodník a Bobocký budú stíhaní na slobode.

Tibor Gašpar, Milan Mihálik, Róbert Krajmer, Peter Hraško, Marián Zetocha a Marek Fleischer, obvinení v akcii Očistec, idú do väzby. Vo všetkých prípadoch okrem Fleischera uvalil sudca na obvinených preventívnu (obava z pokračovania v trestnej činnosti) a kolúznu (obava z ovplyvňovania svedkov) väzbu. Fleischer dostal iba kolúznu väzbu. Všetci podali proti rozhodnutiu sťažnosť, rozhodne o nej Najvyšší súd SR.

Policajt NAKA Ivan Bobocký, ktorý sa po obvinení priznal, bude stíhaný na slobode. Prokurátor návrh na väzbu stiahol po tom, čo Bobocký začal spolupracovať s políciou. Podobne postupoval aj v prípade Bernarda Slobodníka.

V prípade Petra Hraška rozhodoval sudca v jeho neprítomnosti, nakoľko bol obvinený v sobotu ráno prevezený na vyšetrenie a je mu odporúčaná psychiatrická liečba.

"Sudca o väzbe rozhodol na základe návrhu prokurátora bez výsluchu obvineného P.H., keďže  zdravotný stav obvineného neumožňoval jeho výsluch," uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie ôsmich osôb v sobotňajších skorých ranných hodinách, v dvoch vyššie spomenutých prípadoch ho však stiahol. Obvinenie vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Obvinených predvádzali pred sudcu v polhodinových intervaloch v tomto poradí: Ako prvý išiel bývalý funkcionár NAKA Milan Mihálik, ktorého nasledoval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, bývalý šéf odposluchov v SIS Marián Zetocha, bývalý šéf sekcie ekonomiky ministerstva vnútra Marek Fleischer a policajt NAKA Ivan Bobocký. Posledného predviedli bývalého riaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka. Sudca začal s výsluchmi obvinených v sobotu na obed a výsluchy ukončil večer, o väzbe rozhodol až v nedeľu.

Dovedna je obvinených 13 osôb - medzi nimi aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalý elitný policajt Pavol Vorobjov, nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a Milan Žáčik. Tí sú už dávnejšie stíhaní väzobne. Jednu osobu, Vladimíra Bistáka, z policajného zaistenia prepustili.

Prokurátor vylučuje politickú objednávku

Politickú objednávku v rámci akcie Očistec v nedeľu večer pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) absolútne vylúčil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa.

"Politickú objednávku musím absolútne vylúčiť. Aj v tomto prípade sa konalo ako v každom inom, len na základe získaných dôkazov a v súlade so zákonom. S tým sa v konečnom dôsledku stotožnil aj sudca pre prípravné konanie," povedal prokurátor ÚŠP.

Tibora Gašpara odvážajú zo súdu priamo do väzby:

 


PEZINOK/TASR, Tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza Očistec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.