Priepastné rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami: Brusel navrhuje pravidlá pre minimálne mzdy

Zamestnanci si nevedia vyjednať viac a rozdiely v odmeňovaní sa prehlbujú.

Brusel navrhuje pravidlá pre minimálne mzdy v členských krajinách. Zotrieť majú priepastné rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami. Jednotná suma pre všetky krajiny ale nebude.

Väčšina pracovníkov, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, je v produktívnom veku, no napriek zamestnaniu trpia chudobou. Aj preto chce mať eurokomisia najnižšie zárobky v krajinách pod kontrolou.

„Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby boli pracovníci v EÚ chránení spravodlivou minimálnou mzdou, aby si mohli dôstojne zarobiť na živobytie, kdekoľvek pracujú," uviedol podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

Minimálna mzda ale jednotná naprieč kontinentom nebude. Komisia chce namiesto toho docieliť, aby si najnižšie zárobky dojednali priamo odborári so zamestnávateľmi, čo momentálne funguje iba v šiestich krajinách únie. V ďalších štátoch, vrátane nás, musí určiť minimálnu mzdu zákon.

Zamestnanci si tak nevedia vyjednať viac a rozdiely v odmeňovaní sa prehlbujú. Kým v Luxembursku preskočila minimálna mzda hranicu 2000 eur mesačne, v Bulharsku sa pohybuje okolo troch stoviek. My máme mzdu siedmu najnižšiu spomedzi všetkých krajín.

Odborári ale s návrhom spokojní nie sú aj preto, že za posledné roky sa na výške minimálnej mzdy so zamestnávateľmi nedohodli. Jej pravidelné navyšovanie by mal podľa nich garantovať Brusel.

„Určite by bolo vhodné, aby táto smernica bola direktívnejšia, aby stanovila oveľa konkrétnejšie pravidlá aj sankcie za ich porušenie a európska konfederácia presadzovala aj konkrétne číslo, rozpätie, ako by mala byť stanovená minimálna mzda v krajinách," vyhlásila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Pretlačiť chceli minimálnu mzdu na úrovni 50 percent priemernej mzdy. Naopak firmám menší tlak Bruselu vyhovuje.

„Práve v súčasnosti spoločnosti v celej EU bojujú za prežitie a záchranu pracovných miest ohrozených covid-krízou a nemajú žiadne rezervy, aby absorbovali náklady na nebezpečné experimenty s minimálnou mzdou v rámci EU.

Finálna podoba je tak otvorená. Očakávať možno lobing smerom k poslancom, tlak odborárov aj zamestnávateľov v celej únii. Krajiny sa na to ale musia pripraviť.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti