V Batizovciach to nevzdávajú, s koronavírusom bojujú opäť. Je to horšie ako na jar

Podľa riaditeľky tu žijú aj klienti, ktorých pozitívne testovali na jar i teraz na jeseň.

Počas prvej vlny malo v ich zariadení vírus deväť klientov. Zamestnanci sa zomkli a zostali s nimi pár týždňov v karanténe. Keď však na jeseň vírus udrel opäť, ochorelo im až 45 klientov a zdravotné problémy trápili aj 23 zamestnancov.

Zdá sa, že v Centre sociálnych služieb v Batizovciach sú opäť na najlepšej ceste to zvládnuť. „Covid ochorenie v tomto zariadení je jednak sitom na charakter ľudí, na ich morálne vysporiadanie, aj celkovo na ľudskosť. Čo mi zobral? Moje plány aj ilúzie, ktoré som mala pri nástupe do tejto funkcie, ako budem rozvíjať toto zariadenie, ale na druhej strane ma veľmi posilnil a si myslím aj vycibril v tejto manažérskej oblasti ako zvládať takéto krízové situácie, na ktoré nikto z nás nebol pripravený," vyznala sa riaditeľka Centra sociálnych služieb Katarína Bolisegová.

Toto zariadenie pre chorých a starkých v Batizovciach je príkladom toho, že akokoľvek sa snažíte, vírusu nezabránite, aby šarapatil medzi bezbrannými. Najhoršie bolo, keď klienti začali napriek obrovskej snahe umierať.

„Každé úmrtie v tomto zariadení nás sprevádza smútkom aj zarmútením, ale išlo o klientky dve polymorbídne, ktoré dva roky mali zdravotné potiaže a covidové ochorenie im to len urýchlilo," povedala Bolisegová.

Opatrovateľka Renáta Čipkalová priznáva, že začiatky boli ťažké. Nevedeli presne, koľko majú chorých, nakoniec ich bolo veľa.

Zdroj: TV Markíza

Z Batizoviec odviezli niekoľkých v ťažkých stavoch do nemocnice a dýchali za nich prístroje. Boli aj takí, ktorí nemali ani len zvýšenú teplotu.

Zaujímavé je, že tu žijú aj klienti, ktorých pozitívne testovali na jar a aj teraz na jeseň. „Sú to traja klienti, je to tzv. reinfekcia. Zaujímavé je to, že v prvej vlne boli bezpríznakoví a teraz takisto," povedala riaditeľka dodajúc, že klienti sú aj pre zamestnancov súčasťou ich života.

Opatrovateľka Jolanka Bizovská nám ukázala aj oddelenie ležiacich, kde je momentálne dobrá situácia. A po dlhých týždňoch už začali vtipkovať. Vraj aj keď takmer všetci stratili čuch aj chuť, v kuchyni pri dochucovaní to nikto nezneužíval. Dohodli sa, že si nebudú robiť napriek, keď sú všetci na jednej lodi.

„Aj opatrovatelia sa snažia po tých oddeleniach to trošku nadniesť, lebo fakt, že keby sme boli v depresii, v smútku, tak nás to raz-dva skolí," tvrdí Bolisegová.

Zrejme každý má niekoho, kto už patrí do rizikovej skupiny a predstavte si, že by sa aj on ocitol na hranici života a smrti. Aj preto netreba silu vírusu zľahčovať, lebo už aj takí boli a dnes majú hrob na cintoríne.

Nakrúcal reportér Ján Tribula.


BATIZOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti