Trápia vás znamienka? Teraz je ideálny čas na ich vyšetrenie a odstránenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Albina Glisic

Zákroky sa vykonávajú aj počas súčasnej pandémie koronavírusu.

Ľudská koža je posiata menším či väčším množstvom pigmentovaných a nepigmentovaných prejavov, ktoré majú pod vplyvom nadmerného UV žiarenia a iných faktorov tendenciu mutovať. Ich zmena je možná dokonca za veľmi krátky čas. Je preto nevyhnutné nechať tieto zmeny odborne preventívne sledovať, aspoň raz za rok.

Okrem kontroly je v zime potrebná aj ochrana znamienok. Samozrejme, tie, ktoré sú chránené odevom, sú v bezpečí. Avšak ak máte znamienka napríklad na tvári, mali by ste používať denné krémy s SPF aj v chladnom, nie slnečnom počasí.

Zimné mesiace sú ideálnym obdobím na riešenie dlho odkladaných restov na zdraví či kráse. Zjednodušene môžeme povedať, že všetky problémy, ktorých riešenie si vyžaduje väčší zákrok a čas na rekonvalescenciu, je vhodné absolvovať práve v zime, a to z viacerých dôvodov: estetických, praktických aj zdravotných.

Mohlo by vás zaujímať: Je biely cukor naozaj jed? Pozreli sme sa naň bližšie v cukrovare i laboratóriu

Ošetrované miesta sú v zime chránené oblečením pred prípadným znečistením, pôsobením UVA a UVB žiarenia, nevystavujeme ich nadmernému pobytu vo vode (ľudia sa tak nepotia ako v lete, čiže je znížená frekvencia sprchovania a tiež návštev bazénov či prírodných kúpalísk) a v konečnom dôsledku nelákajú ani pozornosť nášho okolia. Jednoducho v zime nám obmedzenia spojené s rekonvalescenciou neprekážajú tak ako v lete.

Pacienti si však svoje telo musia všímať častejšie a kontrolovať znamienka aj počas roka. Na znamienku by ste si podľa odborníkov mali všímať všetko od zmeny jeho farby, veľkosti či tvaru. Dermatológa je potrebné navštíviť pri akejkoľvek zmene. Podozrivé znamienka sa odstraňujú počas celého roka, čiže nehľadíme na ideálnu sezónu. Ak sú však znamienka bezpečné a prekážajú vám len esteticky, odložte si tieto zákroky práve na už spomenuté obdobie jeseň/zima.

Dermatologické zákroky a doba rekonvalescencie

Dermatológovia v tomto období odporúčajú celý rad dermatologických zákrokov. „Odporúčame pacientom, aby využili chladné počasie a absolvovali zákroky ako kontrola, diagnostika a odstránenie znamienok, výrastkov, bradavíc, jaziev, pigmentácií, pigmentových fľakov, rozšírených cievok či napríklad aj estetických zákrokov ako laserovú epiláciu, odstránenie strií, celulitídy či vrások,“ radí primárka dermatologicko-laserovej kliniky, Adriana Tomeková.

Zdroj: shutterstoc.com/Ocskay Mark

Ide prevažne o bezbolestné zákroky, ich spôsob odstránenia závisí od stavu znamienka. „Dermatológ najprv znamienko/výrastok vyšetrí voľným okom a dermatoskopom. Následne určí charakter prejavu a vhodný postup odstránenia, pretože aj tých je niekoľko - biopsia priebojníkom, shave biopsia, chirurgická excízia, elektrokoagulácia, exkochleácia chirurgickou lyžičkou alebo laser. Niektoré zákroky sa robia ambulantne ako napríklad laserové odstránenie, ak je však nález väčší a vyžaduje si napríklad aj histologické vyšetrenie, zákrok si vyžaduje chirurga,“ vysvetľuje Tomeková.

Pri punch biopsii vpichne lekár do oblasti extrakcie lokálne anestetikum, pri ktorom pacient pocíti iba mierne štipnutie injekcie, potom už necíti nič. Priebojníkom sa odstráni znamienko, odosiela sa na histológiu a ranka sa zapláta penou na zastavenie krvácania, nešije sa. Pri znamienkach, ktoré sú odstraňované chirurgicky skalpelom, sa opäť daná oblasť umŕtvi lokálnym anestetikom, pacient tiež pocíti mierne štipnutie injekcie. Lekár skalpelom obkreslí znamienko, odstráni ho a posiela na histológiu. Rana sa šije, stehy musí po niekoľkých dňoch lekár vytiahnuť. Po operácii môžete cítiť mierne pobolievanie či svrbenie. Ranu je nutné udržiavať v suchu a v pokojnom režime.

Zdroj: záber pani Janky

Odstránenie znamienka nedávno absolvovala aj jedna z našich čitateliek. „Na hrudníku som mala od narodenia pomerne veľké znamienko, ktoré sa rokmi zväčšovalo. Pravidelne som si ho nechávala kontrolovať dermatologičkou, keďže okrem veľkosti menilo aj tvar a v posledných rokoch i farbu. Tento rok krátko po lete mi ho dermatoskopom pani primárka Tomeková opäť skontrolovala a odporučila jeho chirurgické odstránenie. To som absolvovala u doktora Martina Boháča. Zvolil postup chirurgického odstránenia skalpelom. Celý zákrok trval asi pol hodinu a bol bezbolestný. Ranu som mala zalepenú deväť dní, počas ktorých som nepociťovala žiadnu bolesť, musela som ju len na radu odborníka udržiavať v suchu a pokoji,“ opisuje svoju nedávnu skúsenosť Radmila. „Následne mi pán doktor stehy vybral, oznámil mi, že histológia bola v poriadku a ranu ešte na týždeň prelepil. Zostala mi síce jazva, ale po zahojení si ju plánujem nechať laserom odstrániť,“ dopĺňa.

Znamienka a riziko ich počtu

Znamienka sú ohraničené kožné anomálie, ktoré sa vyskytujú skoro u každého človeka. Materské znamienka môžu byť ploché alebo také, ktoré vyrastajú nad povrch kože. Rozlišujú sa benígne tvz. nezhubné a malígne tvz. zhubné znamienka. Čím viac znamienok na tele osoba má, tým viac je potrebné ich sledovať.

Ako vysvetľuje pani primárka Tomeková, v prípade, že má pacient veľké množstvo znamienok, ide o tzv. prekancerózny stav a kontrola znamienok musí byť pravidelná aj niekoľkokrát za rok. Riziko vzniku melanómu môže byť totižto vyššia. Je nevyhnutné absolvovať dermatoskopické vyšetrenie znamienok. „Vďaka zodpovednejšiemu prístupu pacientov a lepšej diagnostike dokážu dermatológovia zachytiť nádory v skoršom štádiu,“ objasňuje.

Prečítajte si aj: Českí odborníci zisťovali, kedy deti začínajú sledovať porno. Výsledok prieskumu je alarmujúci

Pri jednom zákroku vám pritom vie odborník odstrániť aj viac znamienok. Je to však individuálne. Ak má pacient napríklad sklon k tvorbe keloidných jaziev, tak mu doktor odstráni najprv jedno znamienko a neskôr ďalšie znamienka.

Podľa odborníkov by bolo ideálne, ak by sa každý človek dostavil raz za rok na komplexné vyšetrenie kože, tak, ako chodia ľudia k zubárovi a gynekológovi.

Pacient sa nemusí báť ani problémov v práci, pretože sa po zákrokoch môže naplno venovať svojmu bežnému životu. „Po všetkých spomenutých zákrokoch môže pacient bežne fungovať, PN nie je potrebná (len na potrebnú dobu na ošetrenie/zákrok), ranu však treba udržiavať v suchu a v pokojnom režime istý čas podľa odporučenia lekára,“ vysvetľuje primárka.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.