Trápia vás bradavice a kurie oká? Odborník nám vysvetlil, prečo je to tak

Dôležitá je aj prevencia a formy odstránenia.

Aj keď krása nemá byť povrchná, výzor a vzhľad si všíma naozaj každý. Ľudská pokožka môže byť rôzna, či už jej sfarbenie, jemnosť, ale aj vzhľad. Zdobia ju chĺpky, znamienka, ale občas aj bradavice, kurie oká a rôzne výrastky.

Okrem krásy je však nesmierne dôležitá zdravosť pokožky, a práve zimné obdobie je ideálnym časom na riešenie dlho odkladaných restov na zdraví či kráse. Zjednodušene môžeme povedať, že všetky problémy, ktorých riešenie si vyžaduje väčší zákrok a čas na rekonvalescenciu, je vhodné absolvovať práve v zime, a to z viacerých dôvodov - estetických, praktických aj zdravotných.

Ak vás teda trápi kurie oko na nohe a nedovolí vám pohodlne kráčať, či si nenápadne prekrývate bradavicu na ruke pri rozhovore a práci s ľuďmi, prečítajte si nasledujúci rozhovor s primárkou dermatologicko-laserovej kliniky Adrianou Tomekovou.

Zdroj: shutterstoc.com/KRPD

Dermatologické zákroky sú v podstate rýchle zákroky a môže si na ne pacient ľahko vyčleniť tú hodinku-dve. Prečo je teda lepšie, ak ich riešime v zime a nie už v priebehu roka?

Nevyhnutné zákroky robíme, samozrejme, celoročne, hlavne ak by mali ohroziť zdravie pacienta. Zimné obdobie je ideálne na plánované zákroky, ktoré nie sú urgentné. Ošetrované miesta sú chránené oblečením pred prípadným znečistením, pôsobením UVA a UVB žiarenia, nevystavujeme ich nadmernému pobytu vo vode a v konečnom dôsledku nelákajú ani pozornosť nášho okolia.

Jednoducho v zime nám obmedzenia spojené s rekonvalescenciou neprekážajú tak ako v lete. Práve v tomto období je ideálne absolvovať zákroky ako kontrola, diagnostika a odstránenie znamienok, výrastkov, bradavíc, jaziev, pigmentácií, pigmentových fľakov, rozšírených cievok či napríklad aj estetických zákrokov ako laserovú epiláciu, odstránenie strií, celulitídy či vrások.

Znamienka, ich odstránenie aj sledovanie sme už spolu riešili. Telo nám však zdobia aj jazvy, rôzne výrastky, bradavice, kurie oká... môžete nám definovať, čo sú vlastne zač a ako sa vytvoria?

Najčastejšími neželanými útvarmi, s ktorými pacienti prichádzajú na kliniku a želajú si ich odstránenie, sú jazvy, kožné výrastky, bradavice a kurie oká. Každý z vyššie uvedených problémov má svoj pôvod aj postup liečby.

Mohlo by vás zaujímať: Zasiahla vás jesenná depresia? Takto s ňou zatočíte

Jazvy bývajú nepríjemnou spomienkou na bolestivé úrazy, popálenia či chirurgické zákroky. Aj v dospelosti nám vedia pripomenúť detské ovčie kiahne alebo silné akné z obdobia puberty. Väčšinou sa ich pacienti túžia navždy zbaviť. Poznáme niekoľko druhov jaziev. Môžu byť lineárne alebo plošné, plastické - vypuklé, vpadnuté, mäkké alebo naopak veľmi pevné, takzvané keloidné. Vo všetkých prípadoch je pri ich liečbe a odstraňovaní dôležitá konzultácia s lekárom. Hypertrofické (vyvýšené) jazvy vznikajú nadmernou tvorbou novej kože. Hovorí sa im aj hyperaktívne. Obyčajne sú červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, ale nerozširujú sa mimo oblasti pôvodného zranenia. Zvyčajne sa tvoria v priebehu dvoch týždňov po poranení.

Zdroj: shutterstoc.com/myboys.me

Keloidné (prečnievajúce cez línie rany) sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíria cez hranice pôvodného zranenia. V porovnaní s okolitou kožou sú často červené alebo tmavšie. Môžu vzniknúť aj neskôr po zranení a taktiež sa zhoršiť počas tehotenstva. Tvoria sa v každom veku, ale majú sklon rýchlejšie sa vyvíjať u mladších osôb a u ľudí s tmavšou pleťou. Tendencia k ich tvorbe býva dedičná. Atrofické (preliačené) jazvy vznikajú, keď sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo po ovčích kiahňach. Najmodernejšou a veľmi efektívnou metódou na ich odstránenie je laser. Liečba je vždy kombinovaná, používajú sa rôzne typy laserov. Laser s vlnovou dĺžkou 1540 nm je ideálny na liečenie jaziev veľmi šetrným spôsobom. Bolestivosť eliminujeme prikladaním ice packov a ošetrenie trvá niekoľko sekúnd.

V závislosti od veľkosti, typu jazvy je odporučených 6-10 terapií v mesačných intervaloch. Jazva sa vyhladí, stiahne a vybledne.

Prečítajte si aj: Je biely cukor naozaj jed? Pozreli sme sa naň bližšie v cukrovare i laboratóriu

Kožné výrastky sú stopkaté, vírusové fibrómy, sú drobné výrastky na koži, väčšinou na tenkej stopke. Po akné sú najrozšírenejším ochorením kože. Trápia mužov aj ženy v každom veku. Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti viečok, krku, podpazušia, pod prsníkmi či v rozkroku. Môžu a nemusia obsahovať pigment melanín. Zvyčajne bývajú mnohopočetné, môžu sa však vyskytovať izolovane, kedy spravidla nadobúdajú väčší rozmer. Tieto výrastky sú nezhubného charakteru, no môžu prekážať pri bežných denných činnostiach. Nachádzajú sa na miestach, kde sa človek najviac potí a kde sa trie látka, čo môže fibrómy podráždiť. Preto je vhodné ich odstrániť.

Vznikajú na základe genetických predpokladov a na tele rastú samovoľne. Najmodernejšou a veľmi využívanou metódou na ich odstránenie je laser. Pomocou neho vám dermatológ za pár minút, bez bolesti, skalpela a krvi výrastky odstráni. Samozrejme, len tie, ktoré sú na odstraňovanie laserom alebo inou neinvazívnou technológiou vhodné. K ďalším minimálne invazívnym postupom odstránenia kožných výrastkov patrí elektrokauter či kryoterapia. Vhodný postup určí lekár diagnostikou.


Kurie oko a bradavica. I keď si veľa ľudí myslí, že je to to isté, teda obyčajný kožný výrastok, nie je to tak. Rozdiely medzi nimi a aj ostatnými vyššie spomenutými výrastkami sú badateľné a zásadné. Bradavica (verrucae) je vírusové ochorenie, ktorého pôvodcom je humánny (ľudský) papilomavirus (HPV-virus). V kožnom epiteli spôsobuje benígne (nezhubné) bujnenie. Výsledkom je vznik nadmerne zrohovateného kožného ložiska. Objavujú sa aj vplyvom prenosu mikroorganizmov na miesta, ktoré sú menej prekrvené. V týchto miestach je väčšia pravdepodobnosť vzniku hrubšej kože, na ktorú sa sekundárne prenesie vírus. Naopak kurie oko (clavus) je spôsobené mechanicky.

Vplyvom dlhotrvajúceho a sústavného tlaku na určité miesto na koži (napríklad vplyvom tlaku zlej obuvi na palec na nohe) vzniká jeho miestne zrohovatenie. V tomto mieste sa neskôr tvorí mozoľ. Pri pretrvávajúcom tlaku sa zavŕtava hlbšie a vzniká clavus. Sčasti vyčnieva nad úroveň kože. Väčšou časťou zasahuje do zamše, čím utláča nervy a spôsobuje lokálnu bolesť. To znamená, že kurie oko je väčšie ako to, čo v skutočnosti vidíme voľným okom na povrchu.

Kedy má pacient v boji s nimi použiť bežne dostupné veci z lekárne a kedy by už mal navštíviť lekára? Môžu sa bradavice a kurie oká stať nebezpečnými?

Správna a profesionálna diagnostika je kľúčová. Preto by sme mali lekára navštíviť v prvom kroku a na základe jeho odporúčaní postupovať ďalej. Nato, aby sme správne určili, či ide o bradavicu alebo kurie oko, treba zhodnotiť niekoľko aspektov. Najväčšiu úlohu zohráva samotný vzhľad útvaru, potom jeho veľkosť, tvar, konzistencia, lokalizácia a predilekčné miesto. Samovyšetrenie či domáce „zákroky“ v podobe pichania si do útvaru rôznymi predmetmi alebo vystrihovania manikúrovými nožnicami v týchto prípadoch nie je na mieste!

Prečítajte si aj: Poradíme vám, ako by ste mali uskladňovať pečivo. Patrí vôbec do mrazničky?

Na internete nájdete mnoho tipov a trikov, ako odstrániť bradavice či kurie oká. Liečba sa zo širšieho hľadiska delí na domácu, ktorá je často zdĺhavá a väčšinou málo efektívna. Potom je to liečba farmakologická, ktorá je takisto dlhodobá, ale prípravky určené na odstránenie týchto kožných výrastkov sú efektívnejšie.

Kurie oko môžeme doma liečiť použitím náplastí, roztokov alebo mastí s obsahom kyseliny salicylovej. Jej pôsobením kurie oko zmäkne. Po troch-štyroch dňoch je možné miesto šetrne obrúsiť, najlepšie po krátkom teplom kúpeli nôh. Na trhu sú aj kombinované prípravky, kde je ku kyseline salicylovej pridaná kyselina mliečna. Kombinácia kyseliny salicylovej, kyseliny mliečnej, ricínového oleja, extraktu z lastovičníka a tuje má aj protivírusové účinky a smie sa použiť ako na kurie oko, tak i na bradavicu. Vyššie koncentrácie močoviny (urei) majú podobné účinky ako kyselina salicylová.

Zdroj: shutterstoc.com/SURKED

Účinná je taktiež kyselina trichlóroctová, ktorá má aj antivírusový účinok. Môže sa preto použiť i na menšie bradavičky. Terapia trvá kratšie ako s kyselinou salicylovou. Počas liečby je vhodné chrániť si okolitú zdravú kožu ochrannou masťou (napr. bielou vazelínou). Na citlivých miestach môžu pri samoliečbe vzniknúť jazvy, preto takéto prípady konzultujte vždy s odborníkom. A zopakujem, predtým, než začnete s akoukoľvek liečbou, odporúčam najprv absolvovať vyšetrenie u dermatológa, ktorý určí diagnózu a nastaví optimálny postup liečby.

Aké formy odstraňovania sa najčastejšie pri týchto zákrokoch využívajú?

Osvedčená je terapia zmrazením. Pri návšteve dermatológa sa používa kryoterapia - tekutý dusík a odporúčame tiež lokálnu farmakologickú liečbu. Častým riešením stále zostáva ich chirurgické odstránenie, avšak tu je riziko tvorby jaziev, pritom nie vždy je nutné ho podstúpiť.

Je potrebná po zákrokoch aj dodatočná liečba?

Väčšinou nie.

BRATISLAVA/vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti