Matovič sa obul do šéfky zdravotníckeho výboru Bittó Cigánikovej: Je ťažkou lobistkou Penty

Vladimir Stojkovič z Partizanu Belehrad reaguje v dueli EL proti Manchesteru United.
Zdroj: TASR

V statuse napísala, že ho stále považuje za premiéra, aj keď sa tak niekedy nespráva.

Predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) je ťažkou lobistkou finančnej skupiny Penta a vo svojej funkcii je "doslova trpená". V stredu to povedal premiér Igor Matovič (OĽANO).

Hovorí, že každé jedno vyjadrenie poslankyne je v prospech Penty, jej šéfa Jaroslava Haščáka a súkromných zdravotných poisťovní. Predseda vlády opakovane povedal, že Bittó Cigánikovú nepovažuje za koaličnú poslankyňu.

Podľa jeho slov sa správa nelojálne a podráža ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽANO) nohy. Systém obhajuje, udržiava ho, lebo to vyhovuje Jaroslavovi Haščákovi.

"Mrzí ma, že máme takúto koaličnú poslankyňu," uviedol s tým, že by bol rád, keby každý koaličný poslanec hájil verejný záujem. Matovič hovoril, že sa o téme dofinancovania hovorili na koaličnej rade ešte 5. októbra.

Počas rokovania vlády Bittó Cigániková na brífingu kritizovala návrh opätovne dofinancovať VšZP. Zdôraznila, že o zámere dofinancovať štátnu zdravotnú poisťovňu ju Krajčí  neinformoval, hoci s ním bola v kontakte. Koaličná strana SaS návrh na stredajšom zasadnutí vlády podľa jej slov nepodporila.

"Keby VšZP dodržiavala plány, nebolo by ju nutné dofinancovať," komentovala šéfka výboru  s tým, že samotnú zdravotnú poisťovňu považuje za najmenej efektívnu. Rovnako si myslí, že mať monopol je hrozbou. Dofinancovanie považuje za krok, ktorý otvára cestu unitárnemu systému. Rovnako kritizovala šéfa rezortu zdravotníctva preto, lebo podľa nej nekomunikuje.

Koaličná poslankyňa chce prísť na koaličnú radu s potrebou zvýšenia platby štátu za svojich poistencov. Zdravotníctvo sa má podľa nej dofinancovať, peniaze však majú ísť do všetkých zdravotných poisťovní. Poukázala na to, že koronakrízou nebola postihnutá len VšZP, ale aj súkromné zdravotné poisťovne. Zároveň by podľa koaličnej poslankyne mali byť financie naviazané na konkrétny prínos či napríklad na časovú dostupnosť.

VšZP dofinancovali aj v októbri, a to sumou 100 miliónov eur.

Bittó Cigániková po premiérových slovách vzápätí reagovala na sociálnej sieti, že Matoviča považuje za premiéra, aj keď sa tak niekedy nespráva.

Stačí tak málo, nesúhlasiť s premiérom ... https://jankaciganikova.blog.sme.sk/c/548254/olano-odmieta-platit-za-zdravotnu-starostlivost-poistencov-statu-v-sukromnych-poistovniach.html

Uverejnil používateľ Janka Bittó Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo Streda 11. novembra 2020

Zdroj: Facebook/Janka Bittó Cigániková - Fungujúce zdravotníctvo


Požiadali sme o stanovisko aj Pentu, vyjadrenie uvádzané v plnom znení, bez redakčných úprav.

„Nemáme záujem vstupovať a zúčastňovať sa politického boja. Myslíme si, že všetci pacienti a zdravotníci si zaslúžia spravodlivé, dlhodobé a stabilné financovanie zdravotnej starostlivosti. Na invektívy premiéra Matoviča, ktoré odzneli na dnešnej tlačovej konferencii reagovať nebudeme,“ napísala pre tvnoviny.sk Lenka Vargová z Penta Investments.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.