Slovensko nemusí platiť viac ako 30 miliónov eur cyperskej schránkovej spoločnosti

Súd - kladivko
Zdroj: Shutterstock.com

Spoločnosť žalovala štát o náhradu škody za zmarenú investíciu.

Slovensko nemusí zaplatiť viac ako 30 miliónov eur cyperskej schránkovej spoločnosti, ktorá bola pôvodne akcionárom skrachovanej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP). Krajský súd v Bratislave zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava I v spore, v ktorom žalovala štát o náhradu škody za zmarenú investíciu, informoval o tom odbor komunikácie parlamentu s tým, že Slovenská republika tak uspela v ďalšom spore týkajúcom sa takzvaného zákazu zisku zdravotných poisťovní.

"Krajský súd v Bratislave ako odvolací súd aktuálnym rozhodnutím zrušil pre závažné pochybenia v celosti rozsudok prvostupňového súdu. Odvolací súd sa teda po takmer tri roky trvajúcom odvolacom konaní nakoniec stotožnil s argumentáciou Slovenskej republiky," spresnil tlačový odbor Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

Okresný súd Bratislava I, ktorý v rozsudku z roku 2017 najprv konštatoval, že základ nároku žalobcu je daný, podľa Krajského súdu v Bratislave vec nesprávne právne posúdil a tiež nevykonal dôkazy navrhované žalovanou Slovenskou republikou, ktorú v spore zastupovala NR SR. Odbor komunikácie parlamentu toto rozhodnutie hodnotí ako ďalšie víťazstvo Slovenska v sporoch s akcionármi zdravotných poisťovní.

EZP bola od mája 2008 v likvidácii. Trh zdravotného poistenia opustila po zmenách platných v tom istom roku, kedy štát zakázal súkromným zdravotným poisťovniam vyplácať zisk akcionárom. Cyperská schránková spoločnosť žalovala štát o náhradu škody za zmarenú investíciu.

Žalovaná suma predstavovala viac ako 30 miliónov eur, z čoho približne polovica predstavovala skutočnú stratu (úbytok na majetku) a zvyšok ušlý zisk. Škoda mala podľa cyperskej spoločnosti vzniknúť pre prijatie spomínanej legislatívy a z toho istého dôvodu išla EZP do likvidácie. NR SR uplatnený nárok žalobcu od začiatku v celom rozsahu odmietala a neuznávala ho.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nr sr

Dôležité udalosti