Domáce

Posledný pracovný deň bude poriadne horúci

Horúce počasie, potiaca sa žena
Zdroj: Shutterstock.com

Nezabudnite na pitný režim, Slnku sa od 11.00

V posledných dňoch sa výrazne zohrieva nielen vzduch, ale narastá aj teplota vody v prírodných vodných nádržiach, ktoré lákajú ľudí na kúpanie. K nim sa ale dostaneme až neskôr, teraz sa pozrime na zábery z družice.

Družica

Nielen včera, ale aj dnes ovplyvňovala situáciu na Slovensku rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorej stred sa nachádza niekde nad Nemeckom.

Od východu však čiastočne ovplyvňovala počasie u nás aj oblačnosť, ktorá je spojená s touto tlakovou nížou.

V ďalších dňoch však bude počasie na našom území riadiť spomínaná tlaková výš, takže sa výraznejšie meniť nebude.

Zrážky

Aj zrážková činnosť sa bude zajtra vyvíjať podobne ako dnes, to znamená, že prietrže mračien a lejaky sa lokálne môžu vyskytnúť aj zajtra. Očakávame ich najmä nad stredným a severným slovenskom a začnú sa tvoriť už okolo poludnia.

Teploty

Ani teploty sa zajtra nezmenia, teda Slovensko zostáva v teplotnom pásme 25 až 30 stupňov. Najteplejšie lokality na juhu, sa však dostanú do pásma 30 až 35 stupňov. A tak to bude aj v ďalších dňoch.

Vietor

Vietor má zajtra fúkať slabo až mierne, teda rýchlosťou okolo 10 až 20km /h a keďže budeme aj zajtra na prednej strane tlakovej výše, tak k nám bude naďalej fúkať vietor zo severu až severovýchodu. Opäť platí, že pri búrkach prechodne zosilnie.

Obloha nám v posledných dňoch ponúka krásne pohľady na búrkové oblaky, ktoré sú sprevádzané aj nebezpečnými poveternostnými javmi ako sú blesky.


Aj dnes vás už v ranných hodinách možno prekvapili búrky v Komárne alebo v Hurbanove. Popoludní sa už vyskytli na viacerých miestach.

Najmenej ich však bolo na západe, kde sa preto teplota v rámci Slovenska vyšplhala najvyššie napríklad v Bojniciach namerali asi 30 stupňov.

Doprava

V ranných hodinách vás môžu na cestách spomaliť lokálne hmly, no a keďže je pred nami piatok, tak cesty budú popoludní preplnené a horúčavy, ktoré nás budú sprevádzať aj zajtrajším dňom sa môžu postarať o zvýšenú nervozitu za volantom. Nezabudnite preto na pitný režim!

Noc

Počasie bude v noci podobné ako v predošlých dňoch. Znamená to, že najprv bude doznievať prehánková alebo búrková činnosť a okolo polnoci už budete môcť pozorovať takmer jasnú hviezdnatú oblohu. Teplota vzduchu do rána poklesne na 20 až 16, na severe sa ochladí do 12 stupňov.

Aj posledný pracovný deň v tomto týždni bude nielen slnečný, ale aj poriadne horúci.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska sa teplota popoludní vyšplhá na tropických 29 až 33 stupňov. Počasie bude spočiatku slnečné, ale ako to už poznáme z posledných dní, okolo poludnia sa oblačnosť zväčší a popoludní z nej môže na niektorých miestach aj zapršať, alebo sa lokálne vytvorí búrka.

Stredné Slovensko

V Žilinskom kraji vystúpi teplota na 25 až 29, v Banskobystrickom do 32 stupňov. Počasie bude v tejto hornatejšej časti našej krajiny najprv menej oblačné.

Predpoludním sa však začne vytvárať kopovitá oblačnosť a z nej môže popoludní na viacerých miestach spŕchnuť vo forme prehánok, alebo ojedinelých búrok, pri ktorých nie je vylúčené ani krupobitie.

Východné Slovensko

No a na východe našej krajiny to bude podobné teda zrána sa zobudíte do prevažne polooblačného dňa. A tak ako sa bude vzduch otepľovať, tak sa budú vytvárať podmienky pre vznik prehánkovej, prípadne aj búrkovej oblačnosti. Teplota sa bude pohybovať od 27 do 31 stupňov.

Hory

Aj v horských oblastiach sa po zväčša slnečnom ráne oblačnosť postupne zväčší a popoludní z nej môže pršať, alebo sa vyskytnú aj búrky, ktoré sú v na horách obzvlášť nebezpečné. V nadmorskej výške 1 500 metrov bude zhruba 17 stupňov.

Biopredpoveď

Na pitný režim by v týchto horúčavách nemali zabudnúť najmä rodičia malých detí, a tiež aj starší ľudia. Nepodceňujte ani pobyt na priamom slnku medzi 11.00 až 15.00 h. Biopredpoveď je zajtra na 2, a to je slabá až mierna záťaž.

Predpoveď do utorka

Ešte aj v sobotu a čiastočne aj v nedeľu bude počasie v strednej Európe pod vplyvom tlakovej výše, čo znamená, že sa bude vyvíjať podobne ako v týchto dňoch. Teplota vystúpi vysoko, a to na 26 až 34 stupňov.

V pondelok prinesie zmenu počasia studený front, preto bude začiatok pracovného týždňa oblačný až zamračený, na mnohých miestach s dažďom, prehánkami alebo aj s búrkami.

Do utorka sa mierne ochladí na 22 až 29st. Noci budú teplé a na juhu dokonca tropické, takže teplota počas celej noci neklesne pod 20 stupňov.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti