Desmod alebo Horkýže Slíže? V Nitre môžu „zahlasovať“ ohorkami v netradičnom popolníku

Mesto skúša zábavným spôsobom minimalizovať odpad.

Cigaretové ohorky sú nielen estetickým, ale čoraz viac aj enviromentálnym problémom, s ktorým bojujú mnohé mestá. Minimalizovať odpad v uliciach preto skúšajú aj zábavným spôsobom. Ľudí po zahasení cigarety vyzývajú hlasovať.

Otázka je jednoduchá. Ktorá nitrianska kapela je lepšia – Desmod či Horkýže Slíže? Fajčiarov sa na to pýta občianske združenie, ktoré v Nitre umiestnilo žltú „skrinku“ na cigaretové ohorky.

„V rámci tohto projektu sme použili špeciálne hlasovacie koše, ktoré sú založené na princípe herného dizajnu. To znamená, že navedie fajčiara hodiť cigaretový ohorok do koša a nie na zem,“ hovorí Margaréta Zatkalík, OZ Civita Center.

Otázky vymýšľajú psychológia. Dôležité je, aby sa viazali na daný región a fajčiarov prinútili sa pri nich zastaviť.

Peter Hrivňák, frontman rockovej kapely Horkýže Slíže známy ako Kuko si nápad pochvaľuje. Zdá sa mu vtipný a zábavný.

Podobný názor má aj líder „konkurenčnej“ kapely Desmod. „Myslím, že je to veľmi dobré, pretože tie špaky sa potom neváľajú. Ja skôr by som chcel vidieť tých mladých ľudí, ako počítajú tie špaky a rátajú, ktorá kapela ich mala viac,“ hovorí Mário „Kuly“ Kollár.

„Každá iniciatíva, ktorá smeruje k čistejšiemu mestu je vítaná. Nemôžme vylúčiť, že to zoberieme ako inšpiráciu aj my a v budúcnosti by sme niečo podobné spravili,“ komentuje Henrich Varga, odborný poradca pre komunikáciu mesta.

Na Slovensku je takýchto netradičných košov viac. Napríklad v Prievidzi v ohorkovom minireferende zisťujú, či by sa nemalo spojiť centrum Hornej Nitry s Bojnicami.

„Sme zvedaví, či ľudia budú využívať tento odpadkový koš a budú cigaretové ohorky hádzať na miesta, ktoré sú na to určené a nie na zem alebo tam, kde jednoducho nepatria,“ uviedol  hovorca Prievidze Michal Ďureje.

Tento nápad k nám prišiel z Veľkej Británie. Odpad z cigaretových ohorkov sa tam znížil až o 74 percent. Prvé výsledky z pokusu u nás budú známe o tri týždne.

Pozrite si reportáž Jakuba Takáča.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cigarety

Dôležité udalosti