Nebepečná prekážka vo Váhu. Športovcov aj lode ohrozujú železné stĺpy

Ide o zvyšky kovovej konštrukcie, ktorú stavbári používali pri výstavbe pilierov. Postarať sa o ne majú železnice.

Železničná estakáda pri Považskej Bystrici je už zopár týždňov v prevádzke. Z Váhu pod mostom však trčia hrdzavé železné stĺpy. Miestni vodní športovci tvrdia, že je to poriadne nebezpečné. Železnice sa odvolávajú na pandémiu.

Sú to zvyšky kovovej konštrukcie, ktorú stavbári používali pri výstavbe pilierov. Podľa Vladimíra Skáčika z klubu vodných motoristov je to pre plavidlá nebezpečná prekážka.

"Ten, kto to tu nepozná, môže v prípade veľkej vody naraziť na larzenu. To znamená konies, čln sa ponorí, človek sa poraní," hovorí predseda klubu vodných motoristov Vladimír Skáčik.

Prekážky vraj trčia práve tam, kde je Váh najhlbší a pre plavbu najbezpečnejší. Miestni rybári to ako veľký problém nevidia. Sú vraj dostatočne skúsení.

"Áno, tie larseny sú nebezpečné, samozrejme, sú vidno, takže tí rybári by mali rešpektovať, že sú tam," hovorí Vladimír Vecel, predseda rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici.

Železnice problém priznávajú. Zvyšky konštrukcie mali ísť z Váhu už v lete. Práce im ale spomalila pandémia a  nedostatok ľudí  z Českej republiky. Musia to totiž robiť potápači. Navyše, aby mohli pracovať, musí byť hladina v Nosickej priehrade nižšia a zabezpečiť to nie je jednoduché.

Konštrukcie chcú odstrániť do decembra. Ani tento termín však garantovať nedokážu.

"Ide o náročné a vysokošpecializované činnosti a aktuálny vývoj v súvislosti s pandémiou, resp. prijatými a očakávanými opatreniami nezaručuje splnenie tohto predpokladaného termínu," vysvetľuje hovorkyňa slovenských železníc Ria Feik Achbergerová.

Pán Skáčik verí, že sa to už konečne vyrieši. Neustále kolísanie vodnej hladiny spôsobilo, že vodný šport z Nosíc nateraz zmizol.

Viac v reporáži Veroniny Tesákovej.


POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Považská bystrica

Dôležité udalosti