Po vysťahovaní z podnájmu ostal nemilo prekvaný. Na peniaze z kaucie vraj nemá nárok

Chorvátsko.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nájomnú zmluvu sme ukázali aj nezávislému právnikovi.

Po jedenástich mesiacoch odišiel z podnájmu. Keď si pýtal späť kauciu, ktorú zaplatil pri sťahovaní do bytu, zostal v šoku. Na vrátenie peňazí vraj nárok nemá.

Tridsaťjedenročný Marek Dominka si s priateľkou pred necelým rokom prenajali v Nitre byt. Do podnájmu išiel z rodičovského domu. Mesačne platili 390 eur.

Pôvodne tam plánovali žiť dvaja, časom si však Marek k sebe vzal aj syna z predošlého vzťahu.

V zmluve je presne uvedené, koľko vody či elektriny môžu v byte mesačne minúť. Maximálne mohli mesačne minúť dva kubíky teplej vody a štyri kubíky studenej.

To si však uvedomil, až keď sa odsťahoval a pýtal si naspäť kauciu, ktorú zaplatili, keď sa do bytu len sťahovali. Podľa vyúčtovania má za energie doplatiť 500 eur. Strhli mu ich z kaucie.

„Porovnali sme merače na začiatku a na konci a jednoducho tam matematika nepustí. Normálne nám na bytoch nevznikajú takéto nedoplatky,“ povedala zástupkyňa správcu nehnuteľností.

Podľa dnes už bývalého nájomníka je zmluva nevýhodná.

„Žili sme normálny život, varili sme, prali, normálne bežne, nenapúšťal som bazén ani nepolieval stromy,“ hovorí Marek.

Kópiu nájomnej zmluvy sme ukázali nezávislému právnikovi Jurajovi Bizoňovi. Podľa neho je zmluva v poriadku. Bežne sa vraj stáva, že ľudia sú pri čítaní takýchto dokumentov nepozorní.

„Nájomca si musí prečítať zmluvu predtým, ako ju podpíše a na akých obchodných podmienkach sa dohodnú, tie platia,“ dodáva Bizoň.

Viac sa dozviete v reportáži Moniky Kolekovej:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nitra

Dôležité udalosti