Ak idete so psom v aute, musíte ho pripútať

Pes v aute - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Video z crash testov hovorí za všetko.

Bezpečnosť jazdy autom ľudia často neprispôsobujú dôležitému členovi posádky, a to psovi. Svojich miláčikov nechávajú voľne na zadnom sedadle, alebo ich jednoducho uložia do ochranného autovaku. Takto nesprávne zabezpečené psy môžu byť hrozbou s tragickými následkami pre všetkých cestujúcich.

Zdroj: shuterstock.com

Ak auto havaruje pri rýchlosti 40 km/h, zvierací pasažier môže vyvinúť silu rovnajúcu sa 40-násobku svojej váhy. Napríklad nemecký ovčiak, ktorý váži 35 kg, dokáže pri zrážke vyvinúť silu až 1400 kg. Pri náraze môže ohroziť všetko, na čo v kabíne narazí.

V nebezpečenstve sú najmä cestujúci, no nezaistený pes môže preraziť čelné sklo a doslova vyletieť z vozidla na vozovku. Takéto riziká môžu byť smrteľné nielen pre zviera, ale aj pre ostatných pasažierov.

Testy robili s maketami psov

Allianz centrum pre technológie (AZT) nedávno predstavilo nový psí crash test, ktorý poukázal na nebezpečenstvo spôsobené nepripútaním psa vo vozidle. Realistické psie repliky boli inštalované v aute na testovacích zariadeniach neďaleko Mníchova v Nemecku. Testovacie vozidlo bolo zámerne riadené proti múru, aby došlo k čelnému nárazu.

Max, nezaistený 35-kilogramový nemecký ovčiak, bol po náraze vymrštený zo zadných sedadiel auta do prednej časti, kde rozbil celú palubnú dosku, zlomil riadiacu páku a ohrozil pasažierov sediacich na predných sedadlách. Bobby, šteňa huskyho, bol zabezpečený popruhmi a aj keď narazil do predného sedadla, zostal na svojom mieste v zadnej časti vozidla.


Podľa štúdie skupiny Allianz riadne zaistenie psa zvyšuje šancu na prežitie ostatných cestujúcich počas nepredvídateľnej kolízie. Ďalšou výhodou je fakt, že po náraze vydesené zviera nebude utekať z miesta nehody po vozovke alebo prekážať záchrannej službe pri práci.
Carsten Reinkemeyer, vedúci technológie vozidiel a bezpečnosti v AZT, odporúča psov do 12 kilogramov pripútať postrojom pripojeným k pásu.

Väčšie psy by mali cestovať v prepravných klietkach v zadnej časti vozidla, pretože popruhy nemusia stačiť na ich zabezpečenie proti vychýleniu do prednej časti auta, a tak väčší pes môže rozbiť aj predné sedadlo, na ktorom sedí ďalší pasažier, informovala spoločnosť Allianz-Slovenská poisťovňa.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti