Milujete mlieko v káve? Tieto sú na napeňovanie najlepšie

Dalgona káva
Zdroj: Shutterstock.com

Druh použitého mlieka ovplyvní chuť, štruktúru a kvalitu výsledného nápoja.

Milovníkom kávy napredujúce technológie zjednodušujú život. V minulosti si doma mohli pripraviť iba zalievanú kávu, neskôr prekvapkávanú až prišli postupom času prvé kávovary. Luxus v podobe latte, cappuccina a mocha bol v ponuke iba v kaviarňach.

Aktuálne si však už každý vie za primeranú sumu domov zadovážiť profesionálny kávovar, ktorý vytvorí aj zložitejšie kávové nápoje, poprípade si zvlášť zaobstará napeňovač. Naparovanie a napenenie mlieka je rozhodujúcou fázou pri výrobe kávových nápojov a okrem toho, že viete, ako to správne urobiť, musíte ešte pochopiť jednu zásadnú vec. Treba zvoliť to najlepšie mlieko.

Mohlo by vás zaujímať: Koľko šálok kávy je už príliš veľa? Pozor, aby vás aj nezabila

Druh použitého mlieka totiž ovplyvní chuť, štruktúru a kvalitu výsledného nápoja, a preto si nemôžete dovoliť pokaziť výber, hlavne pri návšteve.

Sójové mlieko

Sójové mlieko je jedným z najlepších nemliečnych mliek na penenie a ako alternatívu mlieka ho už dlho používajú profesionálni baristi aj pravidelní konzumenti kávy. Okrem toho, že je cenovo priateľné, je tiež jedným z najdostupnejších nemliečnych mliek.

Zdroj: shutterstoc.com/Lenka Pruchova

So sójovým mliekom získate hladšiu a krémovejšiu štruktúru. Chuť je relatívne neutrálna, čo znamená, že neprebije vašu kávu, a tak bude i naďalej silná a aromatická. V rukách skúseného baristu môže toto mlieko poskytnúť penu, ktorá je rovnako dobrá, ak nie lepšia ako z mliečneho mlieka.

Niektoré druhy sójového mlieka však majú tendenciu zrážať sa. Zvoľte preto radšej nesladené organické sójové mlieko.

Mandľové mlieko

Mandľové mlieko je taktiež veľmi populárne nemliečne mlieko, ktoré sa zvykne používať na penenie pri príprave rôznych kávovo-mliečnych nápojov. Vytvoriť si s ním môžete peknú bohatú penu, s ktorou sa ľahko vytvárajú aj rôzne obrazce.

Zdroj: shutterstoc.com/Elena Veselova

Mandľové mlieko má totiž vyšší obsah tuku, a preto sa pení takmer tak dobre ako mliečne mlieko. Vybrať si môžete sladené, nesladené a mandľové mlieko s príchuťou.

Taktiež sa môže po vliatí do kávy zraziť, preto by ste si mali dať pozor, aby ste do svojej horúcej kávy neliali veľmi studené mandľové mlieko.

Kokosové mlieko

Kokosové mlieko je výbornou voľbou práve pre jeho úžasnú chuť a tuhšiu štruktúru, čo je to, čo niektorí milovníci cappuccina a latte vo svojom mlieku vždy hľadajú. Ak si ho pridáte do kávy, získate tým pekný tropický šmrnc a hustú konzistenciu. Niektorým milovníkom kávy však práve to prekáža, príchuť kokosu im vraj prevalcuje samotnú chuť kávy.


Plnotučné mlieko

Plnotučné mlieko je jedným z najlepších mliek na napenenie, naparovanie a iné spracovanie kávovo-mliečnych nápojov. Takmer žiadna alternatíva mlieka vám neposkytne rovnakú kvalitu, textúru a autentickú chuť peny, akú môžete získať z plnotučného mlieka.

Plnotučné mlieko má taktiež dokonalú rovnováhu bielkovín, cukru, tukov a vody, takže vám vždy zabezpečí najlepšiu mliečnu penu a navyše je aj lacné.

Mohlo by vás zaujímať: Ktorý druh kávy je najzdravší? Vedci zverejnili výsledok 20-ročnej štúdie

Pre milovníkov kávy a zdravého životného štýlu však plnotučné mlieko nie je ideálne. Obsahuje veľa kalórií a tukov, a ak si dáte veľa latté a cappuccina, môže z neho ľahko priberať.

Odstredené mlieko

Ak nemáte radi plnotučné mlieko, ale chcete svojím kávovým nápojom zachovať autentickú chuť, odstredené mlieko je najrozumnejšou voľbou. Rozdiel bude v obsahu bielkovín, to znamená, že po napenení získate aj inú penu. Na rozdiel od plnotučného mlieka, vám odstredené mlieko poskytne penivú penu s relatívne väčšími vzduchovými bublinami.

Absencia vysokého množstva tuku v odstredenom mlieku je tiež jedným z dôvodov, prečo sa vám pena bude zdať ľahká a vzdušná. Nedostatok tuku tiež znamená, že bude mať aj nedostatočnú chuť.

Existujú aj iné druhy mlieka, ako napríklad ovsené, ryžové a kešu mlieko, ktoré môžete použiť. Vyššie uvedené mlieka sú však na napeňovanie a výrobu kávových nápojov najlepšie, píše coffeegearx.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.