Vychutnávate si kávu z papierového pohára? Mali by ste s tým prestať

Sklený pohár na kávu.
Zdroj: Shutterstock / Sundays Photo

Vedci pri svojom výskume naliali horúcu vodu do 100 ml papierových pohárov a nechali ju pôsobiť 15 minút. Následne skúmali tekutinu pod mikroskopom a výsledok ich zaskočil.

Pitie kávy alebo čaju z papierového pohára má nielen ekologický dopad, ale aj zdravotný. Vedci študovali vplyv horúcich nápojov na papierové poháre a výsledok ich nepotešil, píše Daily Mail.

Podľa ich štúdie totiž konzumentom horúcich nápojov z takýchto pohárov hrozí aj prehltnutie tisícok mikroplastov. Vedci varujú, že vplyvom vysokých teplôt sa nápoj kontaminuje plastovými časticami, ktoré sa nachádzajú vo vnútornej vrstve pohára. Tá totiž nie je papierová, ale plastová.

Pokiaľ si občas doprajete tzv. take-away kávu, určite ste si už všimli, že z vnútornej strany je pohár potiahnutý tenkou vrstvou plastu. Tá zabezpečuje, aby sa papierový pohár nerozmočil.

Zdroj: Shutterstock / Yulia Grigoryeva

Vedci pri svojom výskume naliali horúcu vodu do 100 ml papierových pohárov a nechali ju pôsobiť 15 minút. Podľa prieskumov ide o čas, za ktorý väčšina ľudí vypije svoj nápoj. Následne skúmali tekutinu pod mikroskopom a výsledok ich zaskočil. Vo vode našli v priemere až 25 000 mikroplastov na jeden pohár. Identifikovali tiež stopy kovov vrátane zinku, olova a chrómu. Vedci tvrdia, že pochádzajú práve z plastovej výstelky.

„Priemerný človek, ktorý denne vypije tri šálky čaju alebo kávy v papierovom pohári, by tak skonzumoval 75 000 drobných mikroplastových častíc, ktoré sú voľným okom neviditeľné,“ uviedla doktorka Sudha Goel, hlavná autorka štúdie z Indického technologického inštitútu v meste Kharagpur v Západnom Bengálsku.

Identifikované plastové častice mali približne veľkosť mikrónu. Pre lepšiu predstavu, šírka ľudského vlasu je 25 násobne väčšia než rozmer mikrónu.

„Mikroplasty pôsobia ako nosiče kontaminantov a toxických ťažkých kovov ako sú paládium, chróm a kadmium. Pri pravidelnom požití môžu mať vážne zdravotné dôsledky,“ dodala Goelová, ktorej štúdia bola publikovaná v časopise Journal of Hazardous Materials.

Hoci neexistuje množstvo štúdii, ktoré by pomenovali presné zdravotné dôsledky požitia plastových mikročastíc, odborníci sa zhodujú v tom, že mikroplasty stoja za zvýšeným rizikom vzniku rakoviny.

Ekologických aktivistov navyše znepokojuje aj dopad používania takýchto pohárov. Hoci sú totiž z prevažnej časti tvorené papierom, práve plastová časť sťažuje ich recykláciu. Preto konzumentom kávy, ktorí si svoj obľúbený nápoj radi doprajú aj mimo domu, odporúčajú, aby zvolili ekologickejšiu verziu a nosili so sebou sklené uzatvárateľné hrnčeky, prípadne pohárové termosky či biologicky rozložiteľné papierové poháre.

Zdroj: Shutterstock / Igisheva Maria


INDIA/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti