Skončilo sa vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora. Zhodli sa na potrebe reformy

Statočný a krásna: 86. a 87. epizóda
Statočný a krásna: 86. a 87. epizóda Zdroj: nrsr.sk

Za jej súčasný stav môže podľa neho zlyhanie kontroly.

Na pôde ústavnopráveho výboru pokračovalo v pondelok (23. 11.) vypočúvanie posledných dvoch kandidátov na šéfa prokuratúry - Jána Šantu a Maroša Žilinku.

Poslanci by mali tento týždeň na schôdzi rozhodnúť o novom generálnom prokurátorovi. Okrem spomínaných prokurátorov sa o dôveru ďalší štyria prokurátori Jozef Čentéš, Tomáš Honza, Ján Hrivnák, Rastislav Remeta i a sudca Juraj Kliment. Ústavnoprávny výbor večer odobril všetkých sedem kandidátov na šéfa GP, voliť by sa mal v stredu (25. 11.)

Ján Šanta

Prokuratúra by sa mala zreformovať, získať si späť dôveru, a to čo najskôr. Treba sa zamerať na sporné zastavené trestné stíhania a odmietnuté veci. Pred parlamentným ústavnoprávnym výborom to počas verejného vypočúvania povedal kandidát na generálneho prokurátora Ján Šanta.

Za súčasný stav prokuratúry môže podľa neho zlyhanie kontroly. Rozšíril by preto Radu prokurátorov a posilniť by sa mala aj kontrola generálneho i špeciálneho prokurátora parlamentom. Vyhlásil, že je preverený ťažkými kauzami, preto je pripravený čeliť nástrahám budúcnosti.

Šanta presadzuje proaktívnu prokuratúru. Nemôže sa podľa neho čakať na podnety či trestné oznámenia, prokurátori majú postupovať iniciatívne. "Výsledkom musí byť trestné konanie bez akýchkoľvek prieťahov," vyhlásil s tým, že prokuratúra musí reflektovať na zmeny legislatívy a musí na jej tvorbe aj participovať.

Prečítajte si aj: Piati kandidáti odpovedali na otázky minulý týždeň

Prokuratúra by sa mala podľa Šantu kontrolovať vnútorne a verejne aj formálne a neformálne. Za vnútornú kontrolu považuje Radu prokurátorov, ktorá by sa mala rozšíriť a mali by v nej byť aj neprokurátori. Vonkajšou kontrolou má byť parlament, ktorému má generálny aj špeciálny prokurátor minimálne dvakrát ročne "skladať účty", pričom parlament by ho mohol aj interpelovať.

Šanta sa zaviazal, že ako šéf GP bude minimálne dvakrát ročne robiť odpočet pre verejnosť cez médiá. Odpočet by malo robiť aj celé vedenie prokuratúry.

Šanta presadzuje, aby každý právny čakateľ prešiel psychotestmi, pretože sa musí klásť dôraz aj na osobnosť prokurátora. Chce sa vyrovnať s prokurátormi, ktorí "padli". Za nevyhnutné považuje elektronické prideľovanie spisov.

V súvislosti s pomermi v prokuratúre vyhlásil, že zlyhal systém, pretože zlyhalo vedenie. "Zhorelo nám najvyššie poschodie, ale základy zostali," skonštatoval. Dodal, že ak mal informácie a dôkazy o tom, že zlyhal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, podpísal výzvu na jeho odstúpenie.


Šanta mal opakovane odpovedať na otázky, prečo sa voči Kováčikovi nevyhranil skôr. "Sme poučení, sme citliví, vieme, kadiaľ ísť do budúcnosti," vysvetlil. Marián Leško z prezidentskej kancelárie sa ho spýtal, že ak celý život pracuje konštruktívne, či nemá pocit, že príležitostí na poučenie bolo viac. "Vonkajšiemu pozorovateľovi sa môže zdať, že takýto stav mohol byť. Ale keď vás niekto odstrihne v roku 2010 od oficiálnych informácií, tak ste odstavený od oficiálnych informácií, a o to viac pracujete na svojich spisoch v prospech spoločnosti," skonštatoval.

Šanta by neprijal funkciu námestníka generálneho prokurátora. "Som prokurátor prvej línie, ktorý dozoruje, tvorí spis, obžaluje, nesie dôkazné bremeno, nesie zodpovednosť a má spis pevne v rukách," odôvodnil s tým, že by pokračoval v dozorovaní káuz, ak by sa nestal šéfom GP. Šéf výboru Milan Vetrák (OĽANO) sa Šantu pýtal, že ak mu ide o proaktívnosť, či nerozmýšľal o uchádzaní sa o post špeciálneho prokurátora. "Rozmýšľať nad dvoma krokmi naraz sa mi zdá neadekvátne," povedal s tým, že o tom nerozmýšľal.

Maroš Žilinka

Prokuratúra by sa mala otvoriť verejnej kontrole. Mala by sa zmeniť kultúra na prokuratúre a mala by sa očistiť od "nehodných". Zvýšiť by sa mala aj jej transparentnosť. Pred parlamentným ústavnoprávnym výborom to počas verejného vypočúvania povedal kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka. Súčasťou zmeny by malo byť aj vyvodzovanie zodpovednosti dovnútra prokuratúry.

Žilinka považuje zmenu kultúry v prokuratúre za kľúčovú. Vyvodzovanie zodpovednosti vnútri prokuratúry nebolo doteraz včasné a ak aj nejaké bolo, tak bolo pod tlakom vonkajších okolností a médií. "Nedostaneme sa z tohto marazmu, ak si nebudeme vedieť urobiť poriadok vnútri prokuratúry, tak nám nikto neuverí, že vieme spraviť poriadok navonok," tvrdí Žilinka.

Zdroj: TASR

Generálny prokurátor by mal byť "svetielkom na konci tunela". Prokurátori pod ním musia podľa neho pocítiť, že majú voľné ruky, a musia vidieť vzor.

Transparentnosť prokuratúry je kľúčovým nástrojom na dosiahnutie cieľa, a tým je budovanie prokuratúry ako dôveryhodnej inštitúcie a s úctou k právu. Prejavovať sa musí v personálnej, riadiacej aj rozhodovacej funkcii, priblížil Žilinka.

Kľúčový podľa kandidáta je aj výber námestníkov na generálnu prokuratúru. "Výber bol v minulých rokoch nešťastný," podotkol.

V súvislosti s tým, prečo sa neozval na medializované kauzy v rámci prokuratúry, Žilinka povedal, že podriadení nemajú kompetenciu kontrolovať svojho nadriadeného a vstupovať do jeho spisov. "Všetky informácie do seba zapadali, ale nemali sme dôkazy," poznamenal kandidát.

Poslanci sa Žilinku pýtali aj na vzťahy s podnikateľom Michalom Gučíkom. Odpovedal, že ho pozná desať rokov a stretávajú sa sporadicky. "Všetci, ktorí ma poznajú, vedia, že som čestný, otvorený človek a že striktne rozlišujem súkromie a prácu," skonštatoval Žilinka.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vypočúvanie

Dôležité udalosti