Stravujete sa vegánsky? Na túto vec by ste si mali dať pozor

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / Foxys Forest Manufacture

Hoci s vyšším vekom riziko zlomenín prirodzene stúpa, podľa najnovšej štúdie majú aj mladší milovníci rastlinnej stravy výrazne nižšiu minerálnu hustotu kostí, než ich „mäsožraví“ rovesníci.

Má svoje nesporné výhody, no najnovšie prišli vedci so zistením, že rastlinná strava prináša aj jedno negatívum. Podľa rozsiahlej štúdie dochádza u vegánov a vegetariánov k vyššiemu riziku vzniku zlomenín než u „mäsožravcov“, informuje CNN.

Hoci s vyšším vekom riziko zlomenín prirodzene stúpa, podľa najnovšej štúdie, ktorej výsledky boli uverejnené v časopise BMC Medicine, majú aj mladší milovníci rastlinnej stravy výrazne nižšiu minerálnu hustotu kostí, než ich „mäsožraví“ rovesníci.

U osôb, ktoré zo svojej stravy vylúčili mäso, totiž dochádza k výrazne nižšiemu príjmu vápnika, fosforu a bielkovín. Spojitosť tohto rizika s prevažne rastlinným stravovaním sa vedcom poradilo dokázať až pri posledných meraniach.

„Toto je prvá komplexná a doposiaľ najväčšia štúdia zameraná na riziká vzniku zlomenín u ľudí s rôznymi stravovacími návykmi,“ uviedol Tammy Tong, hlavný autor štúdie a výživový epidemiológ z Oxfordskej univerzity.

Zdroj: Shutterstock / RossHelen

Štúdie sa zúčastnilo celkovo 55 000 ľudí bez ohľadu na ich stravovacie návyky. Odborníci prostredníctvom dotazníka zisťovali ich spôsob stravovania, sociálno-demografické charakteristiky, životný štýl a anamnézu a následne výsledky vyhodnotili. Podľa výpočtov mali vegáni v porovnaní s ľuďmi konzumujúcimi mäso až o 43% vyššie riziko zlomenín najmä v oblasti bedier, nôh a stavcov. U vegetariánov bolo toto číslo nižšie najmä preto, že ich strava nevylučuje všetky živočíšne zdroje vápnika a bielkovín, dvoch základných stavebných zložiek kostí.

Zistenia môže čiastočne vysvetliť aj index telesnej hmotnosti (BMI) mäsožravcov v porovnaní s vegánmi a vegetariánmi. Práve tí majú totiž podľa výživových odborníkov často nižšie BMI. Vedci sa domnievajú, že za tým stojí fakt, že pri páde u nich dochádza k menšiemu tlmeniu sily.

Zdroj: Shuttesrtock / Dragana Gordic

Výživoví experti navyše upozorňujú, že ani vyšší prísun vápnika a bielkovín u konzumentov rastlinnej stravy nie je zárukou nižšieho rizika vzniku zlomenín. Podľa nich sa totiž do tela ľahšie vstrebávajú prevažne živočíšne živiny. Môžu za to látky, ktoré sťažujú vstrebávanie minerálov v čreve. To znamená, že hoci špenát a iná listová zelenina majú vysoký obsah vápnika, oxaláty v nich bránia telu vstrebávať tento vápnik.

Ak ste sa už teda rozhodli z vašej stravy vylúčiť mäso, podľa odborníkov je najlepším riešením konzultácia u certifikovaného dietetika, ktorý vám pomôže so zložením optimálne vyváženej stravy. Zároveň varujú pred informáciami ľahko dostupnými na internetových stránkach, ktoré nemusia byť pravdivé a v konečnom dôsledku môžu narobiť viac škody ako osohu.

Zdroj: Shutterstock / Alena Haurylik

SVET/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.