Matovič sa vyhráža koncom vlády: Toto odkazuje partnerom ohľadom nového generálneho prokurátora

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.
Zdroj: TASR

Vraj niektoré koaličné strany sa dohadujú s opozíciou.

OĽaNO vystúpi z koalície, ak by poslanci zvolili na nového generálneho prokurátora kandidáta pomocou hlasou opozície.

„Sa mi dostalo do uší, že niektoré politické strany urobili nejaké politické dohody s mafiou - či už jednou alebo druhou. Ak by sa také niečo stalo, OĽaNO vystúpi z koalície a je koniec," vyhlásil pred rokovaním krízového štátu líder hnutia a premiér Igor Matovič. O aké strany ide však odmietol komentovať.

Poslanci by mali tento týždeň na schôdzi rozhodnúť o novom generálnom prokurátorovi. O ich dôveru sa uchádza šesť prokurátorov Jozef Čentéš, Tomáš Honza, Ján Hrivnák, Ján Šanta, Rastislav Remeta, Maroš Žilinka a sudca Juraj Kliment.


Predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár verí, že v koalícii bude dohoda na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátor. Zároveň však odkazuje, že jeho hnutie sa vydierať nenechá.

Uviedol to v reakcii na vyjadrenie premiéra a lídra OĽANO Igora Matoviča, ktorý pripustil odchod OĽANO z koalície, ak by kandidáta na generálneho prokurátora zvolila niektorá koaličná strana spolu s opozíciou. "Pevne verím, že sa dohodneme na spoločnom kandidátovi s OĽANO, prípadne s ďalšími koaličnými partnermi. Cez to všetko chcem jasne povedať, že sa vydierať nedáme," vyhlásil Kollár.

Koalícia sa zatiaľ nedohodla na tom, koho by volila za kandidáta na generálneho prokurátora. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene. Šéfom prokurátorov by podľa jej slov mal byť morálne čistý človek, ktorý chce robiť zmeny aj vnútri generálnej prokuratúry.

"Strana Za ľudí požiadala koaličných partnerov o mimoriadnu koaličnú radu, po vypočutí všetkých kandidátov a pred voľbou v NR SR. Naším cieľom je dohoda všetkých koaličných partnerov, ktorej predstavíme po vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora tzv. úzky výber najlepších z nich. Strana Za ľudí nikdy nekomunikovala a nebude komunikovať s opozíciou, ktorej predstavitelia sú zodpovední za pokrivenú spravodlivosť na Slovensku," reagovala vo vyhlásení pre médiá.


Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) bezprostredne reagoval na premiérové slová na sociálnej sieti. "Ak sa chce niektorá z politických strán dohadovať s opozičnými lídrami, ktorí zodpovedajú za rozvrat Slovenska, nech radšej rovno odíde. Koalícia má povinnosť voči voličom dohodnúť sa. Ak chce niekto uprednostniť pred dohodou v koalícii dohodu s opozíciou, tak to nech sa radšej koalícia rozpadne. Hovorím to s plnou vážnosťou. Tak dôležitá je pre mňa voľba generálneho a špeciálneho prokurátora," napísal.

V parlamente od štvrtka (19. 11.) až do pondelkového (23. 11.) večera poslanci vypočúvali, resp. vypočúvajú kandidátov.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti