Pellegrini: S koalíciou, a ani opozíciou nerokujeme o generálnom prokurátorovi

Na archívnej snímke z 28. augusta 2019 Branislav Borsuk a vtedajšia ministerka Gabriela Matečná.
Zdroj: TASR

Potvrdil, že strana zahlasuje za jedného z prokurátorov.

Poslanci neparlamentnej strany Hlas - sociálna demokracia si budúceho generálneho prokurátora vyberú z kandidátov, ktorí sú v súčasnosti prokurátormi. Vyhlásil to líder Peter Pellegrini.

Znamená to, že ich hlasy nedostane sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Verejná voľba naplánovaná na stredu (25. 11.), ale môže sa ešte posunúť. O dôveru poslancov okrem spomínaného sudcu sa uchádzajú Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. Generálneho prokurátora má vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Pellegrini odmietol špekulácie, že poslanci sa už rozhodli dať hlas Žilinkovi. Zároveň potvrdil, že sa rozhodujú medzi dvomi až tromi mužmi.  "Je tam niekoľko mien, ktoré by mohli dôstojne zastávať post generálneho prokurátora, ale mená dopredu nebudeme oznamovať. Rozhodneme sa pred voľbo," vyhlásil.

Strane Smer-SD sa nepáči ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora. "V tejto chvíli je naše stanovisko také, že pôjdeme hlasovať, no nemáme žiadneho kandidáta, ktorého by sme chceli podporiť,“ uviedol pred novinármi líder Rober Fico.

Je presvedčený, že ktokoľvek bude z kandidátov zvolený, bude „politicky tlačený“. Myslí si však, že otázka nového šéfa prokuratúry nie je najdôležitejšia. "Zamýšľame sa skôr nad tým, kam až dôjde súčasná kriminalizácia a zneužívanie prokuratúry a polície na politické účely," povedal Fico s tým, že v súčasnosti sú podľa neho zadržaní aj „nevinní ľudia“.

Koaličné strany majú mať pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora zelenú kartu, dohodla sa na tom koaličná rada. Tvrdí to strana SaS, ktorá vylučuje dohody s opozíciou. Za útokmi premiéra Igora Matoviča na SaS vidí zámienky na ukončenie premiérovania.

Premiér varoval koaličných partnerov pred hlasovaním s opozíciou v tejto voľbe. Povedal, že ak by niektorá koaličná strana zvolila kandidáta na generálneho prokurátora spolu s opozíciou, OĽANO odíde z koalície. Premiérov odchod znamená pád vlády. Matovič mal o možných dohodách niektorých koaličných strán s opozíciou počuť ešte pred vypočúvaním kandidátov.

Dohody s opozíciou odmietla okrem SaS aj strana Za ľudí. Sme rodina preferuje dohodu v rámci koalície, nemieni sa však nechať vydierať.

Fico spochybnil tiež možný rozpad koalície v dôsledku nezhody na voľbe generálneho prokuratúra. „Tá hra, čo tu hrá Matovič so Sulíkom, nás absolútne nezaujíma, kam by, prosím vás, išli,“ opýtal sa.

Medzi navrhnutými prokurátormi Pellegrini nevidí žiadne meno, ktoré by mohlo Generálnej prokuratúre SR ublížiť. Nerozumie vyjadreniu predsedu vlády Igora Matoviča, ktorý povedal, že ak by niektorá koaličná strana zvolila kandidáta na generálneho prokurátora spolu s opozíciou, OĽANO odíde z koalície. Podľa Pellegriniho chce Matovič vlastného generálneho prokurátora aj špeciálneho prokurátora.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Generálny prokurátor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.