Jankovská prelomila mlčanie. Priznala vinu a podrobne vypovedá o korupcii sudcov

Erik Zahorjan
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Nie je vylúčené, že výsluch bude pokračovať aj vo štvrtok.

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedá na NAKA v Nitre. Policajná eskorta ju priviezla z banskobystrickej väznice krátko pred 9.00 h ráno, na rukách nemala putá. Výsluch sa týka akcie Víchrica, ale aj Búrky. Pri akcii Víchrica zadržali známeho podnikateľa a milionára Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.


Bývalá štátna tajomníčka priznala vinu a spontánne vypovedá o korupcii sudcov. TV Markíza to potvrdil jej právny zástupca Peter Erdös.

"Vypovedá, priznala sa k tomu a uviedla tie skutočnosti tak, ako ich ona vnímala a ako ona konala. Nespochybňujem to, že sa priznala. Priznala sa k svojej trestnej činnosti, vypovedala dosť rozsialo k tomu a k tým skutkom, ktoré sú jej kladené za vinu a uviedla všetky okolnosti, ktoré sú jej známe o tom, ako sa tieto skutky stali,“ povedal Erdős.

Prečítajte si aj reakcie politických lídrov na jej prizanie

Jeho klientka jednoznačne popísala skutočnosti, ktoré sa jej kladú za vinu. „Jasne popísala to, čo ona mala spraviť. To znamená, že je veľa vecí, ktoré sú napísané v uznesení o vznesení obvinenia, ale ktoré sa tak nestali,“ zdôraznil Erdős.

Spontánna výpoveď Moniky Jankovskej sa podľa jej advokáta už skončila, nasledovať budú otázky vyšetrovateľov a po nich sa budú pýtať advokáti. Výsluch sa tak môže skončiť až neskoro popoludní. Podľa Erdősa nie je vylúčené, že bude pokračovať aj vo štvrtok.

„Moja klientka využila svoje právo a vypovedá. Po skončení dnešného výsluchu sa vyjadrím jasne k tomu, čo odznelo v rámci jej výsluchu. Samozrejme, nechcem tu viesť „on-line prenos“ k tomu, čo vypovedá. Môžem potvrdiť, že sa rozhodla vypovedať a bližšie poskytnem neskôr tie informácie, ktoré budem môcť poskytnúť, pretože sme v neverejnom konaní,“ doplnil Erdős.

Po Búrke, pre ktorú je Monika Jankovská od marca vo väzbe a stihaná za korupčné trestné činy, prišla Víchrica. Aj v tomto prípade jej pribudli ďalšie obvinenia.

Na jar skončili v rukách polície sudcovia, ktorí údajne komunikovali cez aplikáciu Threema s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom alebo mali vybavovať rozhodnutia v jeho prospech. Obludný systém korupcie v justícii rozkrýva dnes už bývalý sudca Vladimír Sklenka. Spolupracujú však aj ďalší.

Monika Jankovská zrejme začala spolupracovať. Na výsluchu strávila deväť hodín

Pri poslednej akcii Víchrica policajti zadržali sudkyne Jarmilu Urbancovú, Katarínu Bartalskú, Otíliu Dolákovú, aj sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna, či Davida Lindtnera.

Jankovská zrejme začala rozprávať

Vychádzajúc zo skutočností z posledných týždňov zrejme Jankovská začala rozprávať. Na úrade špecialnej prokuratúry si dohodla stretnutie a strávila tam deväť hodín. Podľa informácií portálu topky.sk mala práve na tomto stretnutí prstom ukázať na bývalého ministra životného prostredia za Smer-SD a súčasného člena Hlasu Petra Žigu. Svoju výpoveď mala podať formou trestného oznámenia, aby sa prípad nedal zamietnuť pod koberec.

Jankovská prelomila mlčanie. Prstom ukázala na bývalého ministra za Smer, dnes člena Hlasu

Jankovská mala ponúknuť priznanie a spoluprácu už pred niekoľkými mesiacmi. Potom však z toho nič nebolo. Dorazila ju sprísnená trestná sadzba a ďalšie obvinenie v kauze trenčianskeho baru Fatima. Dokonca pre údajné nezákonnosti držala niekoľko dní hladovku. Podľa našich informácií sa hladovku už rozhodla ukončiť.


NITRA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Víchrica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.