Matovič: Koaličné strany hľadajú dohodu na novom generálnom prokurátorovi

Farmári sľub hospodárovi asi nesplnia
Zdroj: TASR

Voľbu preložili na budúci týždeň.

Voľba kandidáta na generálneho prokurátora sa presúva na 1. decembra o 11.00 h. Rozhodli o tom poslanci na návrh štyroch koaličných poslaneckých klubov. Pôvodne mal parlament voliť kandidáta v stredu (25. 11.) počas večerného hlasovania.

V koalícii stále nie je zhoda na spoločnom kandidátovi, strany deklarujú, že sa chcú dohodnúť. Viaceré strany si už urobili užší výber kandidátov. Ak sa koalícia nedohodne, mala by platiť pre kluby zelená karta v hlasovaní, tvrdí poslanec Miloš Svrček (Sme rodina). Parlament o voľbe debatoval v stredu ráno, diskusia trvala približne hodinu.

Reakcie na rozhodnutie parlamentu

Koaličné strany podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) hľadajú dohodu na mene nového generálneho prokurátora. "Zisťujeme pozície na jednotlivých poslaneckých kluboch a hľadáme umenie možného. Hľadáme prieniky, kde by sme sa mohli dohodnúť," povedal pred stredajším zasadnutím ústredného krízového štábu.

Poznamenal, že je sedem skvelých kandidátov a je z čoho vyberať. Rovnako, že ak by jeden kandidát výrazne vyčnieval, dohoda by sa  hľadala ľahko. Očakáva, že potrvá vybrať najlepšieho kandidáta. "Ale stojí to za to, lebo tam bude sedem rokov," doplnil.

Vládna koalícia určite nepadne na hlasovaní o generálnom prokurátorovi. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol po stredajšom rokovaní vlády. "Koalícia určite nájde spoločné meno," povedal Naď. V súvislosti s výberom kandidáta hovorí o vecnej, konštruktívnej a priateľskej diskusii.

Líder SaS Richard Sulík povedal, že má vlastný postup a strana je ochotná vyjednávať. "Necháme si to pre seba a najskôr to povieme našim partnerom," konštatoval po rokovaní vlády s tým, že nevie, aké preferencie má OĽANO. Potvrdil, že dohoda v koalícii na spoločnom mene zatiaľ nie je.

V súvislosti s atmosférou počas rokovania vlády uviedol, že sa pred ním rozprávali o tom, "ako pokračovať v boji s hnusobou", avšak tento bod nebol uzavretý. Diskutovať sa podľa neho bude popoludňajšom ústrednom krízovom štábe.

Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Genarálnym prokurátorom chcú byť: Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Všetci prešli verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezidentka Zuzana Čaputová.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jaroslav naď

Dôležité udalosti