Gröhling vypracoval plán na návrat do škôl. Testovať by sa mali žiaci, rodičia i zamestnanci

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Zdroj: TASR

Škola by sa mohla otvoriť, ak sa otestuje aspoň 70 percent jej študentov.

Minister školstva Branislav Gröhling v pondelok (30. 11.) ráno poslal členom Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) realizovateľný plán, podľa ktorého by sa mohli žiaci čo najbezpečnejšie a v čo najkratšej dobe vrátiť do škôl, čo potvrdil odbor komunikácie rezortu.

Na pláne pracoval spolu so zástupcami samospráv, cirkevnými, ale aj súkromnými zriaďovateľmi škôl, so zástupcami školských organizácií aj s odborníkmi na zdravotníctvo.

Minister školstva mal na ÚKŠ predstaviť plán v pondelok, no zasadnutie bolo zrušené.  Uskutočniť by sa malo v utorok (1. 12.) popoludní.

"Prečo sa zrušil dnešný krízový štáb, sa budem dopytovať ministerstva vnútra. Faktom však je, že každým jedným dňom odkladu sa znižuje šanca na realizáciu, a teda aj šanca na návrat detí do škôl do Vianoc," uviedol Gröhling.

Základom ministrovho plánu je podľa našich informácií, že pred nástupom do škôl by sa podľa malo otestovať aspoň 70 percent detí, jeden ich rodič a zamestnanci školy. Testovanie sa má týkať druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov.

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga to však nebude možné celoplošne, spúšťajú preto pilotné projekty, ktoré však budú na dobrovoľnej báze. Niektorým už domov prišiel email, ktorý zisťuje záujem o testovanie.

Premiér Igor Matovič už minulý týždeň povedal, že "všetci snímave o tom, aby sme od 7. decembra" poslali deti do škôl. Gröhlingov plán hovorí o 8. decembri.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú maximálne z piatich žiakov a pedagóga.BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.