Domáce

Potiť sa budeme aj v nedeľu, v utorok sa všetko zmení

Potenie
Zdroj: Shutterstock.com

Obdobie, v ktorom sa práve teraz nachádzame patrí medzi najteplejšie v roku a to potvrdzuje aj dnešný deň, kedy bolo na Slovensku poriadne horúco.

O takéto počasie sa postarala tlaková výš, ktorej výbežok k nám zasahuje zo severnej Európy a ešte aj zajtra bude ovplyvňovať počasie v Strednej Európe. Nad západnou Európou sa však prehlbuje oblasť nízkeho tlaku vzduchu, v ktorej je studený front, a ten zasiahne naše územie v pondelok.


Zrážky

Zajtra má z jeho oblačnosti výdatne pršať vo Francúzsku, a začiatkom nového pracovného týždňa prinesie prehánky a intenzívne búrky aj na Slovensko. Zajtra sa u nás zrážky vyskytnú iba lokálne vo forme prehánok, prípadne búrok z tepla, a opäť to bude najčastejšie v horských oblastiach stredného Slovenska.

Teploty

Tým, že sa tlaková výš stiahla na sever, uvoľnila tak cestu horúcemu vzduchu od juhu, preto sa bude Slovensko ešte aj zajtra nachádzať v teplotnom pásme 30 až 35 stupňov. Iba severné okresy budú mať vzduch o pár stupňov chladnejší.

Vietor

Ani vietor nás zajtra veľmi neosvieži, pretože bude fúkať maximálne rýchlosťou do 20 km/h a zafúka k nám prevažne od juhovýchodu.

Dnešný horúci deň ste asi mnohí trávili niekde v prírode, v lese, ale asi najčastejšie v plavkách pri vode. Počasie bolo ako stvorené na kúpanie a opaľovanie, aj keď popoludní sa opäť vyskytli prehánky a búrky z tepla. Určite nikoho neprekvapí informácia, že najteplejšie bolo na juhozápade Slovenska, kde popoludní namerali 33 stupňov.

Doprava

Pri týchto teplotách je asi najdôležitejšie to, aby ste vždy mali pri sebe fľašu vody a dodržiavali pitný režim, aj keď nepociťujete smäd. Ešte horšie sa horúčavy zvládajú za volantom, tak ak sa chystáte na dlhšiu cestu, robte si radšej prestávky. Samozrejme aj zajtra sa môžu popoludní tvoriť búrky, ktoré budú sprevádzané silnými lejakmi, preto treba spomaliť, ak vás niekde na ceste zastihnú.

Noc

Počas nadchádzajúcej noci sa oblačnosť aj zrážky postupne rozplynú až bude obloha zväčša jasná. Do rána sa vzduch ochladí na 16 až 11 stupňov, ale na juhu stále rátajte s tropickou nocou, teda teplota tu neklesne pod 20 stupňov.

Celkovo

Pred nami je ďalší, veľmi teplý víkendový deň. Teplotný rekord je však pomerne vysoký, tak dúfajme, že ho neohrozíme. Najteplejší 20. júl zaznamenali v Bratislave v roku 2007, kedy tam namerali viac ako 40 stupňov v tieni!

Západné Slovensko

Zajtra vystúpi teplota na západnom Slovensku na 30 až 35 stupňov! A počasie bude zväčša slnečné, ak sa vyskytnú prehánky alebo búrky z tepla, tak iba výnimočne.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku sa bude počasie vyvíjať podobne. To znamená, že deň sa začne iba s malou oblačnosťou, ale tá sa postupne bude zväčšovať a popoludní nie je vylúčené, že sa v okolí hôr vytvoria prehánky alebo silnejšie búrky z tepla, ktoré môžu byť ojedinele sprevádzané aj krúpami. Na severe vystúpi teplota na 27 až 30, v južných okresoch bude teplejšie a to do 35 stupňov.

Východné Slovensko

No a na východe sa tiež začnú na oblohe postupne vytvárať kopovité oblaky, z ktorých môže popoludní najmä v Tatranskej oblasti ojedinele zapršať, vo forme prehánok, alebo búrok. Teplota sa tu vyšplhá na 27 až 33st.

Hory

V horských oblastiach bude zrána tiež iba malá oblačnosť, ktorá sa v priebehu dňa zväčší a popoludní sa vyskytnú prehánky alebo aj intenzívnejšie búrky. V nadmorskej výške 1500 m sa oteplí na 18 stupňov.

Nie každý zvláda tieto horúčavy s prehľadom, preto buďte na priamom slnku opatrní, a to najmä medzi 11-tou až 15-tou hodinou a samozrejme dodržiavajte pitný režim.

Biopredpoveď zostáva na 2, a to je slabá až mierna záťaž.

Štyri dni

Budúci týždeň sa začne slnečným počasím. To však nevydrží dlho, pretože od západu až juhozápadu pribudne oblačnosť spolu s prehánkami a búrkami, ktoré budú aj výdatnejšie a môžu byť sprevádzané krupobitím. Teplota bude ešte vysoká, pretože k nám vyvrcholí prílev tropického vzduchu a vystúpi na 28 až 36 stupňov. V utorok bude na celom Slovensku zamračené počasie na mnohých miestach s dažďom, prehánkami a búrkami. Teploty mierne klesnú a to na 21 až 29 stupňov. V stredu a vo štvrtok nás čaká premenlivá veľká oblačnosť s prehánkami, dažďom alebo lokálnymi búrkami. Vzduch sa mierne oteplí na 22 až 31 stupňov.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti