Zsuzsová: Som nevinná, obžaloba je postavená na výpovedi kajúcnika Andruskóa

Rozsudok bude známy v piatok.

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici odročil rozhodnutie v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka na piatok 4. decembra. Obžalovaní Alena Zsuszová a Vladimír Mosnár požiadali o vyhlásenie rozsudku bez ich prítomnosti.

Zsuzsová v záverečnej reči vyhlásila, že sa necíti byť vinná a vraždu si nikdy neobjednala. „Celá obžaloba je postavená na výpovedi kajúcnika Zoltána Andruskóa, ktorý si ňou snaží zabezpečiť beztrestnosť,“ konštatovala pred senátom.

Odmietla aj motív vraždy, ktorým má byť politická rivalita a pripomína, že Basternáka pred jeho domom zavraždili mesiac po parlamentných voľbách v roku 2010. Podľa Zsuzsovej je svedectvo Andruskóa, odsúdeného v kauze úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka, plné protichodných výpovedí a klamstiev.

Zdroj: TASR

Pre Zsuzsovú žiada prokurátor 25-ročné väzenie v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Rovnaký trest navrhol aj pre Romana Ostružlíka, ktorého označila prokuratúra ako objednávateľa vraždy.

V prípade Vladimíra Mosnára má ísť o súhrnný trest, keďže je už odsúdený za inú násilnú trestnú činnosť. On a Zsuzsová majú byť vinní zo sprostredkovania.

Samotný strelec, Štefan Kaluz, si už odpykáva 25-ročný trest. No už vtedy vyšetrovatelia pracovali s verziou, že on bol len vykonávateľom. Exprimátora vraj nepoznal, ale niekoho sa bál.

Zsuzsová spochybnila aj výpovede viacerých svedkov, okrem iného Ostružlíkovej manželky či Štefana Kaluza. Tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť vlastnú beztrestnosť.

Ostružlík v záverečnej reči požiadal senát ŠTS o oslobodenie. Spochybnil pritom výpoveď vlastnej manželky, ktorá sa ho podľa jeho slov chcela zbaviť a preto vyšetrovateľom klamala.

Zdroj: TASR

Mosnár v úvode svojej reči vinu odmietol a uviedol, že k predmetnému skutku nemal žiadny motív. Právo posledného slova využil len on, ostatní dvaja obžalovaní to odmietli. Uviedol, že je nevinný a súd žiada o oslobodenie.

Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák pre TV Markíza vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace, v júli, už také šťastie Basternák nemal.


BANSKÁ BYSTRICA/zg, TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti